Matura z religii będzie tematem najbliższego spotkania przedstawicieli Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziś udało się ustalić jego termin na 6 czerwca w Warszawie – poinformował KAI bp Marek Mendyk.
- Chcemy wiedzieć, czy może coś się zmieniło w prawie oświatowym, skoro w 2008 roku nie było sprzeciwu ministerstwa, żeby religia mogła być na maturze a teraz jest – zauważa przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. - Pani minister zawsze nas zapewniała, że „nic się nie zmienia a religia nadal pozostaje ważnym przedmiotem w procesie edukacyjnym” – przypomina w rozmowie z KAI.
- W styczniu rozmawialiśmy na temat możliwości zdawania religii na maturze, umówiliśmy się z zespołem ministerialnym, że przygotujemy dokładną analizę prawną i spotkamy się w połowie kwietnia, żeby na ten temat porozmawiać. Do spotkania nie doszło. Dopiero dzisiaj ustaliliśmy termin, 6 czerwca wracamy do tematu – mówi bp Mendyk.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego ma nadzieję, że po tym spotkaniu będzie wiadomo, czy zaszły zmiany w prawie oświatowym oraz czy strona kościelna i MEN powinny coś jeszcze zrobić, aby można było zdawać religię na maturze.
- My o nic specjalnego się nie upominamy. Chcemy tylko spełnić wszystkie możliwe warunki, żeby tak jak inne przedmioty, również religia – czy to katolicka, prawosławna czy inna – mogła być przedmiotem maturalnym, by wszyscy mieli jednakowe prawa – deklaruje bp Mendyk.
- Upominamy się o całą rzeszę młodych ludzi, którzy przystępując do olimpiad przedmiotowych, zwłaszcza Olimpiady Teologii Katolickiej, przygotowują się z tej dziedziny, i chcieliby tą wiedzą również się podzielić. Dlaczego tego nie wykorzystać np. na maturze? - zastanawia się.
Ministerstwo argumentuje, że uczniowie chcący studiować teologię mogą zdawać egzaminy wstępne na teologię. To prawda, tylko jest spora grupa uczniów, którzy chcą studiować np. nauki ścisłe a teologii uczą się, bo jest to ich życiowa pasja, ale nie zamierzają w przyszłości studiować na tym kierunku. Dlaczego nie wyjść im naprzeciw i nie umożliwić matury z religii? – pyta bp Mendyk.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przypomniał też, że religia jako przedmiot szkolny funkcjonuje na bazie odrębnych rozporządzeń. – My żadnej partyzantki nie uprawiamy. Przedmiot religia ma swoją podstawę programową oraz program nauczania, który MEN otrzymało – zaznacza bp Mendyk.
Rozporządzenie z 14 kwietnia 1992 r. dotyczące organizowania w szkole zajęć z nauczania religii gwarantuje jednostkom kościelnym (dotyczy ono nie tylko nauczania religii katolickiej, ale także innych wyznań), niezależną podstawę programową i niezależne programy.
Kwestia możliwości zdawania religii na maturze jest dyskutowana od 2006 roku. Strona kościelna spełniła wszystkie standardy nakreślone przez MEN. W 2008 roku w Płocku i Szczecinie przeprowadzono pilotażową maturę z religii. Dwa lata później religia miała być jednym z przedmiotów maturalnych.