Nowy numer 48/2023 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Liczba Ukraińców przekraczających granice krajów Unii Europejskiej powróciła do poziomu sprzed inwazji Rosji na ten kraj.

Relacja trwa

12.07.2022 08:11

​Ukraińscy partyzanci atakują władze okupacyjne na zajętych przez Rosję terenach; źródła ukraińskie potwierdzają, że zabito kolaborującego z Rosją zarządcę miasta w obwodzie charkowskim - napisano w raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną  (PAP)

11.07.2022 20:52

W rosyjskim wojsku coraz częściej odnotowywane są przypadki dezercji i niepodporządkowywania się dowództwu - pisze w poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

11.07.2022 20:03

Co najmniej 30 osób zginęło w ostrzelanym przez sił rosyjskie bloku mieszkalnym w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy - poinformował w poniedziałek po południu wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie. (PAP)

11.07.2022 19:52

​Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie do Rumunii napływają z terytorium Mołdawii obywatele Rosji udający uchodźców wojennych, poinformował w poniedziałek bukareszteński dziennik "Romania Libera". (PAP)

11.07.2022 17:35

 Prezydent Turcji Tayyip Erdogan wezwał w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do podjęcia działań w ramach planu ONZ, dotyczącego utworzenia korytarza morskiego dla ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne - podała turecka agencja Anatolia. (PAP)

11.07.2022 17:34

 Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret upraszczający procedurę nadania rosyjskiego obywatelstwa wszystkim obywatelom Ukrainy. Wcześniej taki tryb był przeznaczony dla mieszkańców samozwańczych republik w Donbasie i okupowanych terytoriów na południu Ukrainy. (PAP)

11.07.2022 15:02

Miasta Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim w Donbasie na wschodzie Ukrainy będą głównymi celami sił rosyjskich w najbliższych tygodniach - uważa doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko. Jak dodał, tam będą toczyć się najostrzejsze walki. (PAP)

11.07.2022 14:59

​ Szef holenderskiego gabinetu Mark Rutte złożył w poniedziałek niespodziewaną wizytę na Ukrainie, informują niderlandzkie media. Premier odwiedził m.in. miejscowość Bucza oraz spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

11.07.2022 12:49

Na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim, a także w zajętych przez wroga Chersoniu i Melitopolu na południu Ukrainy działa ruch oporu pod nazwą "Żółta wstążka"; podziemna organizacja zajmuje się m.in. rozpowszechnianiem proukraińskich ulotek i plakatów - oznajmiło w poniedziałek przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy na Krymie.

Na półwyspie aktywiści rozklejają ulotki ze zdjęciem masowego antyrosyjskiego protestu na Krymie, który miał miejsce w lutym 2014 roku (podczas aneksji tego terytorium przez Kreml - PAP) i podpisami przypominającymi, że Krym to część Ukrainy. W Sewastopolu rozpowszechniane są natomiast ulotki-ostrzeżenia dla okupantów, głoszące, że miasto jest przeciwko wojnie - czytamy w komunikacie przedstawicielstwa głowy państwa, opublikowanym na Facebooku (https://tinyurl.com/r8v3ak6b). (PAP)

11.07.2022 11:57

Poniżej: według ukraińskiego dziennikarza Jurija Butusowa, to pole pszenicy płonie po rosyjskim bombardowaniu.

11.07.2022 11:55

11.07.2022 11:10

Liczba Ukraińców przekraczających granice krajów Unii Europejskiej powróciła do poziomu sprzed inwazji Rosji na ten kraj – poinformowała w poniedziałek unijna komisarz ds. migracji Ylva Johansson. (PAP)

11.07.2022 10:45

Mieszkańcy okupowanego Mariupola pracują w upale przy rozbiórce gruzów pozostałych po zrujnowanych budynkach; jedyna gwarantowana zapłata to talerz kaszy i butelka wody dziennie, bowiem pieniądze dla robotników albo są rozkradane, albo jest ich bardzo niewiele - zaalarmował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Okupacyjne (rosyjskie) władze zabezpieczyły środki finansowe na wynagrodzenia w wysokości 12 tys. rubli miesięcznie (ponad 900 zł - PAP) dla 900 osób pracujących przy rozbiórce gruzów. W rzeczywistości robotników jest trzy-cztery razy więcej. Właśnie w ten sposób kolaboracyjna administracja miasta, kierowana przez Kostiantyna Iwaszczenkę, stara się przekonać swoich rosyjskich mocodawców, że potrafi zarządzać" - napisał Andriuszczenko na Telegramie. (https://t.me/s/andriyshTime)

Jak dodał samorządowiec, szef okupacyjnych władz i jego rodzina, a także funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozkradają w Mariupolu nie tylko pomoc humanitarną i olej napędowy, ale też pieniądze przeznaczone m.in. dla robotników. (PAP)

11.07.2022 10:38

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 28 zostało rannych w poniedziałkowym ostrzale Charkowa – powiadomił wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Celem ostrzału były dzielnice mieszkalne.

„Ucierpiało 28 osób, wśród nich dziecko w wieku 16 lat. Trzy osoby zginęły. Informacja jest aktualizowana, na miejscu trwa akcja służb ratowniczych” – powiadomił Tymoszenko na Telegramie. (https://t.me/kt20220224/1169)

Do ataku doszło w poniedziałek o godzinie 10.20 czasu lokalnego (9.20 w Polsce). Według wstępnych ustaleń władz ukraińskich ostrzał był prowadzony z wyrzutni wieloprowadnicowych Smiercz. Wystrzelono co najmniej dziesięć pocisków. (PAP)

11.07.2022 08:50

Ciągłe zaangażowanie w walkę rosyjskich żołnierzy wysłanych na wojnę na Ukrainę, bez żadnych przerw od intensywnych działań zbrojnych, prowadzi do psychicznego i fizycznego ich wyczerpania - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

11.07.2022 07:24

​O odparciu rosyjskiego szturmu pod miejscowością Krasnopilla na północ od Słowiańska i nieudanej próbie ataku przeciwnika w rejonie Marjinki na południowy zachód od Doniecka powiadomił w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

10.07.2022 17:08

​Trwa akcja ratunkowa po ostrzale rosyjskim w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; służby ratunkowe rozebrały około 99 ton zniszczonych elementów bloku mieszkalnego - poinformowały władze regionu. Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że nie zmieniły się dane o liczbie ofiar śmiertelnych. Według stanu na godz. 16 w niedzielę (godz. 15 czasu polskiego) zginęło 15 osób - powiadomił Kyryłenko w komunikacie na serwisie Telegram Pięć osób udało się uratować. Z kilkoma osobami uwięzionymi pod gruzami ratownicy nawiązali kontakt. Pod gruzami są 24 osoby, w tym dziecko - czytamy w komunikacie. (PAP)

10.07.2022 16:56

​W niedzielę po upływie okresu przejściowego zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego cementu, alkoholu, a także kawioru i innych towarów luksusowych przez Litwę z i do Kaliningradu. To działanie w ramach piątego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji za rozpoczęcie wojny przeciwko Ukrainie. (PAP)

10.07.2022 14:43

​Lojalny wobec Kijowa doradca szefa władz obwodu chersońskiego na południu kraju Serhij Chłań poinformował w niedzielę o ukraińskim ostrzale bazy wojsk rosyjskich w Chersoniu. W bazie wybuchł pożar, pod gruzami są ludzie - przekazał Chłań. W komentarzu na Facebooku urzędnik poinformował, że zaatakowana została baza przy ulicy Pestela. Pierwszy ostrzał nastąpił o godz. 5 rano (godz. 4 czasu polskiego) i w bazie wybuchł pożar. Atak potwórzył się o godz. 10 i znów wybuchł pożar. (PAP)

10.07.2022 13:40

​Wystrzelone z Rosji rakiety dolatują do Charkowa w 30-40 sekund - powiedział w niedzielę gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform. Władze apelują do mieszkańców miasta, by nie przebywali bez pilnej potrzeby na zewnątrz. "Znajdujemy się za blisko granicy z Federacją Rosyjską. Tylko ok. 40 km. I czas przylotu rakiety wynosi od 30 do 40 sekund. Więc czasu na ukrycie się jest za mało. Nie należy lekceważyć syren alarmowych, trzeba od razu udawać się do schronów" - podkreśla szef władz obwodowych. (PAP)

10.07.2022 12:06

​16 osób doznało obrażeń wskutek rosyjskiego ostrzału prywatnych budynków mieszkalnych w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby – powiadomiła w niedzielę przewodnicząca rady obwodu mikołajowskiego Hanna Zamaziejewa na Telegramie. Do ataku doszło w rejonie basztańskim. "Wszyscy poszkodowani zostali przewiezieni do naszych placówek służby zdrowia i otrzymują niezbędną pomoc" – napisała. (PAP)

10.07.2022 10:52

​Lotnictwo rosyjskie od dwóch i pół miesiąca nie wlatuje w strefę działań ukraińskiej obrony przeciwlotniczej – poinformował w niedzielę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat w telewizji. Podkreślił, że siły rosyjskie wykorzystują lotnictwo tylko na linii frontu, gdzie trwają intensywne walki. "Są tam aktywne śmigłowce przeciwnika i lotnictwo szturmowe, które atakuje w bezpośredniej bliskości działań bojowych" – zaznaczył. (PAP)

10.07.2022 08:38

​Siły rosyjskie ostrzeliwały ogniem artyleryjskim okolice 10 miejscowości na kierunku słowiańskim – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Atak prowadzono m.in. w okolicach Dołyny, Mazaniwki, Bohorodycznego, Andrijiwki i Krasnopola. Rosyjski zwiad bojem w okolicach Dołyny nie powiódł się i siły rosyjskie się wycofały. Na kierunku siewierskim siły rosyjskie ostrzeliwały pięć miejscowości, w tym Wołodymyriwkę i Wolfyne w obwodzie sumskim oraz Wowkiwkę w obwodzie charkowskim. Te dwie ostatnie miejscowości zaatakowano również przy użyciu lotnictwa. (PAP)

10.07.2022 08:35

10.07.2022 08:34

​Co najmniej 30 osób jest pod gruzami bloku, który został ostrzelany w sobotę wieczorem przez siły rosyjskie w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim - poinformował w niedzielę szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. W ataku zginęło sześć osób, a pięć zostało rannych. Budynek ostrzelano rakietami z wyrzutni Uragan - przekazał gubernator. W 4-piętrowym bloku całkowicie zniszczone zostały dwie klatki. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Miejscowi mieszkańcy mówią, że pod gruzami najpewniej są co najmniej 34 osoby, w tym 9-letnie dziecko. Dotychczas ratownikom udało się nawiązać kontakt z dwiema osobami. Spod gruzów wydobyto już sześciu zabitych i uratowano pięciu rannych. (PAP)

09.07.2022 15:08

Ukraińskie siły minują niebezpieczne odcinki granicy z Białorusią i instalują tam zapory inżynieryjne - poinformował w sobotę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew. (PAP)

09.07.2022 15:06

Dwadzieścia zdalnie sterowanych rosyjskich pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm znalazła ukraińska straż graniczna na drodze prowadzącej do Charkowa na północnym wschodzie kraju - poinformowała straż graniczna w sobotę na Telegramie. (PAP)

09.07.2022 14:06

Ostrzelany w czwartek przez rosyjskie siły zbrojne opuszczony statek Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii, mógł skazić wody Morza Czarnego. Na jednostce, jak informują w sobotę mołdawskie media, znajdowało się 500 ton oleju napędowego. Pod koniec lutego, krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Millennial Spirit został trafiony rakietą. W efekcie ostrzału z rosyjskiego okrętu wojennego u brzegów Odessy ciężko rannych zostało wówczas dwóch członków załogi. (PAP)

09.07.2022 14:02

Co najmniej 10 tysięcy mieszkańców Mariupola jest przetrzymywanych w więzieniach filtracyjnych, do których zostali skierowani z obozów filtracyjnych - oświadczył w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Szefowa misji USA przy OBWE Courtney Austrian oświadczyła, że USA ustaliły dotąd, iż Rosjanie stworzyli co najmniej 18 takich obozów po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej. Działania władz Rosji nazwała "praktykami stalinowskimi". "Filtracją" Rosjanie nazywają proces segregacji i wyławiania spośród mieszkańców zaatakowanych i okupowanych ukraińskich terytoriów osób, które mają nastawienie proukraińskie i nie popierają rosyjskiej agresji. Z obozów filtracyjnych Ukraińcy są wysyłani do miast w całej Rosji - często, według relacji, do regionów w pobliżu Chin lub Japonii. (PAP)

09.07.2022 13:58

Wojska rosyjskie wciąż niszczą pola w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ostrzeliwując je pociskami zapalającymi. Spłonęły już setki hektarów pszenicy, jęczmienia i innych zbóż - informuje w sobotę policja regionu. Płoną też lasy i strefy ochronne. Ofiarą ostrzałów padają tereny zamieszkane - zarówno okupowane, jak i odbite przez siły ukraińskie - wynika z komunikatu. (PAP)

09.07.2022 11:54

​ Lekarzom w Krzywym Rogu nie udało się uratować 20-latki, ciężko rannej w porannym ostrzale miasta, która trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami serca i wątroby. Wcześniej potwierdzono śmierć 41-letniej kobiety, którą atak zastał w drodze do pracy - była kucharką w przedszkolu. Rosjanie ostrzelali miasto z terytorium obwodu chersońskiego. (PAP)

09.07.2022 11:15

Rosyjska organizacja Gulagu.net, zajmująca się obroną praw więźniów poinformowała, że otrzymała sygnały o naborze więźniów na wojnę przeciwko Ukrainie z kolonii karnych w różnych regionach Rosji, m.in. w republice Mordowii i obwodzie niżnienowogrodzkim. Gulagu.net powołuje się na zgłoszenia, które napłynęły na konto organizacji na komunikatorze Telegram, działające jako telefon zaufania. Organizacja specjalizuje się w ujawnianiu przypadków maltretowania więźniów w koloniach karnych. (PAP)

09.07.2022 11:13

W ciągu doby wojska rosyjskie straciły na Ukrainie blisko 300 żołnierzy - podaje w komunikacie w sobotę sztab generalny armii Ukrainy. Ogółem przeciwnik stracił ok. 37200 ludzi, a także 1638 czołgów i 3,8 tys. transporterów opancerzonych. (PAP)

09.07.2022 11:09

​W wyniku ostrzału Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim zginęła 41-letnia kobieta, a dwie inne osoby trafiły do szpitala - powiadomił szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Rosjanie ostrzelali miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z terytorium obwodu chersońskiego. (PAP)

09.07.2022 09:33

"Rosja przesuwa siły rezerwy z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy na potrzeby przyszłych operacji ofensywnych. Duża część nowych jednostek piechoty prawdopodobnie używa jako podstawowego środka transportu wyciągniętych z długoterminowych magazynów pojazdów opancerzonych MT-LB. Chociaż MT-LB były wcześniej używane w roli wsparcia po obu stronach, Rosja od dawna uważa je za niezdatne do większości zadań związanych z transportem piechoty na linii frontu. Został on pierwotnie zaprojektowany w latach 50. jako ciągnik do holowania artylerii, ma bardzo ograniczone opancerzenie, a dla ochrony montuje się w nim jedynie karabin maszynowy" - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

09.07.2022 09:23

Wojska rosyjskie atakują nie tylko na zachód od Lisiczańska, lecz próbują wkroczyć do obwodu donieckiego na kilku kierunkach wzdłuż granicy z obwodem ługańskim - powiadomił w sobotę Serhij Hajdaj, szef wojskowej administracji obwodu ługańskiego. "Jak na razie żadnej pauzy operacyjnej, ogłoszonej przez przeciwnika, nie obserwujemy. On atakuje i ostrzeliwuje naszą ziemię z tą samą intensywnością, jak wcześniej" - napisał Hajdaj na Telegramie w sobotę rano. (PAP)

09.07.2022 09:21

Podczas trwającej przerwy operacyjnej w Donbasie wojska rosyjskie kontynuują pomniejsze operacje i przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy na dużą skalę - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. "Wojska rosyjskie, które zakończyły przejęcie Siewierodoniecka i Lisiczańska, wyraźnie potrzebują odnowienia siły bojowej" i przygotowania możliwości wsparcia i zaopatrzenia "zanim rozpoczną kolejną ofensywę na dużą skalę" - wskazuje ośrodek. Podkreśla, że informacje z różnych źródeł potwierdzają, że Rosjanie właśnie teraz zajmują się takimi przygotowaniami. (PAP) 

09.07.2022 09:18

Na Morzu Czarnym przy Ukrainie znajdują się rosyjskie jednostki dysponujące w sumie 20 pociskami typu Kalibr - powiadomiło ukraińskie wojsko. Jak podano, ze względu na sztormową pogodę, Rosjanie zmniejszyli ilość okrętów w akwenie. Według komunikatu dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii, przekazanego w nocy z piątku na sobotę, w akwenie Morza Czarnego znajdują się obecnie "dwa okręty nawodne i jeden podwodny, a także trzy okręty desantowe". (PAP)

09.07.2022 09:17

Wojska rosyjskie próbowały przejąć kontrolę nad Wuhłehirską elektrownią cieplną, znajdującą się w Switłodarsku w obwodzie donieckim, jednak siły ukraińskie im to uniemożliwiły - poinformował w sobotę w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Poza Donbasem, w obwodzie charkowskim, wojska rosyjskie "prowadzą obronę zajętych wcześniej odcinków". Ostrzeliwują z czołgów, moździerzy, artylerii lufowej i rakietowej rejony położone na wschód od Charkowa (m.in.: Ruski Tyszky, Czerkaski Tyszki, Staryj Sałtiw, Bazalijiwka i Mykilske). Systematyczne ostrzały infrastruktury cywilnej i wojskowej Rosjanie prowadzą w południowo-zachodniej części Ukrainy, na pograniczu obwodów: mikołajewskiego, dniepropietrowskiego i chersońskiego. (PAP)

09.07.2022 09:11

​Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy (MKIP) odnotowało 417 epizodów rosyjskich zbrodni wojennych na ukraińskim dziedzictwie kulturowym, poinformował  w sobotę Ukrinform cytując wpis ministerstwa na Facebooku. Resort przypomina, że niszczenie obiektów dziedzictwa kulturowego to zbrodnia wojenna na mocy konwencji haskiej z 1954 roku i wzywa zainteresowanych obywateli do włączenia się w proces ich dokumentacji, ale jednocześnie prosząc o pamiętanie o bezpieczeństwie osobistym. (PAP)

08.07.2022 20:32

USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej - zapowiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów. (PAP)

08.07.2022 19:30

Poniżej: Prezydent Zełenski odwiedza żołnierzy w szpitalu, wręcza odznaczenia.

08.07.2022 19:30

08.07.2022 18:54

W Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, siły rosyjskie rozmieszczają ciężką broń na osiedlach mieszkaniowych - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer tego okupowanego przez Rosjan miasta Iwan Fedorow. (PAP)

08.07.2022 17:25

Okupowane przez rosyjskie wojska miasto Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy znalazło się na granicy katastrofy humanitarnej; zniszczono tam lub uszkodzono 80 proc. budynków mieszkalnych, a najeźdźcy masowo plądrują domy i zabierają majątek cywilów - zaalarmował w piątek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. (PAP)

08.07.2022 16:43

​Poniżej: ukraińska flaga na Wyspie Węży.

08.07.2022 16:42

08.07.2022 15:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy walczących z rosyjskim najeźdźcą w obwodzie dniepropietrowskim w południowej części kraju - poinformowano w piątek na stronie internetowej głowy państwa. "Wojskowi są w bojowym nastroju, w ich oczach widać wiarę w zwycięstwo" - napisał Zełenski na Telegramie. (PAP)

08.07.2022 15:16

Od ponad miesiąca trwają intensywne rosyjskie ataki hakerskie na Łotwę - powiedział w piątek Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej (StratCom COE) w Rydze. (PAP)

08.07.2022 14:27

​W niewoli przebywają wciąż 163 osoby z 393 uprowadzonych w obwodzie zaporoskim przez władze i wojska okupacyjne Rosji - powiadomiły w piątek władze tego regionu na południu Ukrainy. Dzień wcześniej poinformowano o uwolnieniu 16-letniego syna lokalnego urzędnika. (PAP)

08.07.2022 14:23

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że ośmiu członków formacji zbrojnych z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej skazano na 15 lat więzienia.

Zgodnie z wyrokami orzeczonymi przez sąd 8 członków organizacji terrorystycznej "Doniecka Republika Ludowa" skazano na podstawie dwóch artykułów Kodeksu Karnego Ukrainy: za zdradę stanu, popełnioną w trakcie obowiązywania stanu wojennego oraz za tworzenie niezgodnych z prawem formacji militarnych lub zbrojnych. Zostali skazani na 15 lat więzienia i przepadek mienia: https://tinyurl.com/mryrjb25.

Jeden z nich, mieszkaniec Doniecka „zaciągnął się” się w szeregi rosyjskie pierwszego dnia wojny, przeszedł tygodniowe przeszkolenie w rosyjskim Biełgorodzie. Został wzięty do niewoli w obwodzie charkowskim. Siedmiu pozostałych poddało się w obwodzie sumskim. Pod nadzorem armii rosyjskiej zajmowali się ochroną zajętych miejscowości, wyposażeniem punktów kontrolnych (tzw. blokpostów), odbywali na nich dyżury bojowe, sprawdzali przejeżdżające transporty i ludzi, monitorowali przestrzeń powietrzną - poinformowała SBU. (PAP)

08.07.2022 11:44

08.07.2022 11:26

Niech każdy rosyjski kapitan, na pokładzie statku czy samolotu, ujrzy ukraińską flagę na Wyspie Węży i pojmie, że nasz kraj nie zostanie złamany - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, odgrażającego się, że obecne rosyjskie działania na Ukrainie to dopiero początek kampanii.

Zełenski przekazał, że trwająca dwa miesiące i zakończona sukcesem operacja odbicia zajętej przez Rosjan na początku inwazji Wyspy Węży, która stała się symbolem ukraińskiego oporu, powinna być sygnałem ostrzegawczym dla rosyjskich żołnierzy.

Do sytuacji odniósł się na Twitterze piastujący w przeszłości stanowisko ministra spraw zagranicznych i ministra obrony Litwy Linas Likeviczius.

"Słowa Putina, że +Rosja nie rozpoczęła jeszcze kampanii na Ukrainie na poważnie+ oznaczają jedno - jest tak +zatwardziały+, że pójdzie na całość, bez względu na zasoby" - napisał Linkeviczius (https://tinyurl.com/nwwyt8h4).

"Tempo zachodniego wsparcia militarnego dla Ukrainy musi zostać podwojone, a nawet potrojone" - dodał.

08.07.2022 09:17

​W ciągu minionej doby przeciwnik stracił w działaniach bojowych 250 żołnierzy, 35 czołgów, 14 wozów opancerzonych i 13 systemów artyleryjskich - powiadomił w piątek rano Sztab Generalnych Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

08.07.2022 08:29

Siły ukraińskie odparły rosyjski szturm w rejonie Bohorodycznego na północ od Słowiańska, zadając przeciwnikowi znaczne straty - podał sztab ukraińskiej armii w komunikacie na Facebooku.

08.07.2022 08:28

Wojska Rosji na Ukrainie mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą działania ofensywne na ograniczoną skalę i mogą się szykować do równoległego ataku na Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

08.07.2022 08:25

​Sześciu cywilów zginęło, a 21 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek rano na Telegramie szef obwodowych władz Pawło Kyryłenko. (PAP)

07.07.2022 16:58

Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą; obecnie trwa tam budowa bazy wojskowej i stacjonują systemy Iskander i S-400 – powiadomił w czwartek przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

„Na terenie lotniska znajduje się dywizjon rakietowy systemu operacyjno-taktycznego Iskander-M oraz dywizjon rakietowy S-400 Triumf sił zbrojnych Rosji” – powiedział w czwartek podczas briefingu wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Według wojskowego strona białoruska przygotowuje się również do przyjęcia od Rosji zapowiadanego kompleksu Iskander. W bazie położonej 60 km na południowy wschód od Mińska trwa budowa hangarów przeznaczonych dla tych systemów.

W sierpniu białoruscy wojskowi mają odbyć szkolenie w Wojskowej Akademii Kosmicznej im. Możajskiego w Petersburgu.

Ponadto według danych ukraińskiego sztabu na Białorusi odbywają się „zajęcia polityczne” dla tamtejszych żołnierzy wojsk specjalnych i powietrznodesantowych, w trakcie których funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz białoruscy oficerowie przekonują o konieczności udziału białoruskiego wojska w „operacji specjalnej” na Ukrainie. Rosyjska propaganda określa tak rosyjską inwazję na ten kraj.

Według Hromowa byli wojskowi, zwłaszcza sił powietrznych, są werbowani do możliwego udziału w wojnie na Ukrainie w ramach prywatnej firmy wojskowej Liga.

Przedstawiciel sztabu powiadomił, że Ukraina spodziewa się dalszych białoruskich "działań demonstracyjnych” przy swojej granicy, a także nie wyklucza działania grup dywersyjnych w obwodach rówieńskim, żytomierskim, wołyńskim i kijowskim oraz możliwych prowokacji rosyjskich służb specjalnych na Białorusi (by oskarżyć o nie stronę ukraińską).

W dalszym ciągu prawdopodobieństwo bezpośredniego ataku ze strony białoruskich sił zbrojnych jest oceniane jako niskie. (PAP)

07.07.2022 15:13

Rosyjskie wojska przeprowadziły w czwartek ostrzał rakietowy centrum Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna - poinformowały miejscowe władze.

Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w efekcie rosyjskiego ostrzału rakietowego w centrum Kramatorska, jednak liczba ofiar może się zmienić - poinformował szef lojalnej wobec władz w Kijowie obwodowej administracji w Doniecku, Pawło Kyryłenko (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/3949).

Na skutek ostrzału uszkodzonych zostało sześć budynków, w tym szpital i mieszkalny wieżowiec - dodał.

Wcześniej o ostrzale w Kramatorsku informował mer Kramatorska, Ołeksandr Honczarenko, mówiąc, że "są ofiary", lecz nie podał ich liczby.

Kramatorsk to miasto w północnej części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy. Obiekty cywilne w mieście są od dłuższego czasu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. 8 kwietnia wojska agresora zaatakowały dworzec kolejowy w Kramatorsku, wykorzystując w tym celu rakietę balistyczną krótkiego zasięgu Toczka-U. W chwili ostrzału na stacji gromadzili się cywile, by ewakuować się pociągiem na zachód Ukrainy. Według oficjalnych informacji zginęło wówczas 59 osób, w tym siedmioro dzieci. (PAP)

07.07.2022 13:13

Prezydenci Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda przybyli w czwartek na tzw. przesmyk suwalski. Obaj przywódcy obejrzą jak działa Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. (PAP)

07.07.2022 13:05

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, około tysiąca kobiet zgłosiło się na ochotnika do służby w ukraińskiej armii - poinformowała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. (PAP)

07.07.2022 12:32

Rosyjska rakieta ponownie trafiła w mołdawski tankowiec dryfujący po Morzu Czarnym z resztkami paliwa – poinformowało w czwartek dowództwo operacyjne Południe na Telegramie.

Według komunikatu dowództwa doszło do tego podczas kolejnego ostrzału lotniczego obwodu odeskiego z samolotu Su-30 – jedna z wystrzelonych z niego rakiet Ch-31 trafiła w dryfujący bez załogi tankowiec Millennial Spirit.

Millennial Spirit to mały zbiornikowiec, ważący 2200 ton. Został trafiony przez siły rosyjskie na samym początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 25 lutego.

Według dowództwa Południe w tamtym momencie znajdowało się na nim ponad 500 ton oleju napędowego i obecnie stanowi on „bombę ekologiczną z opóźnionym zapłonem”. https://t.me/Nazars_look/7784 (PAP)

07.07.2022 09:26

Rosyjscy okupanci kontrolują 22 proc. obszaru ziemi uprawnej na Ukrainie, a łączne straty sektora rolniczego z powodu inwazji wynoszą już 4,5 mld dolarów - poinformował w czwartek na Twitterze doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, powołując się na dane satelitarne NASA.

"Część ukraińskich pól nie nadaje się już do uprawy z powodu zniszczeń spowodowanych minami i pociskami" - ocenił Heraszczenko. (https://tinyurl.com/396fwhpj) (PAP)

07.07.2022 07:45

Rosyjskie wojska na Ukrainie zaczęły prawdopodobnie przerwę operacyjną i ograniczają się do działań na małą skalę, by zregenerować wyczerpane siły; Kreml szykuje niejawną mobilizację gospodarki na przedłużoną wojnę - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

07.07.2022 07:41

​Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby miejscowości w obwodach donieckim, chersońskim i dniepropietrowskim; wśród ofiar śmiertelnych trzyosobowa rodzina - poinformowały w środę wieczorem władze tych obwodów położonych na wschodzie i południu Ukrainy. (PAP)

06.07.2022 21:50

06.07.2022 21:49

Śmigłowiec i samolot ukraińskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, uważanego przez ostatnie dwie dekady za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie, zostały przekazane władzom w Kijowie - poinformowała w środę ukraińska policja. (PAP)

06.07.2022 21:44

Połączone sejmowe komisje: spraw zagranicznych i obrony narodowej opowiedziały się w środę za projektami dotyczącymi akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Posłowie podkreślali, że dołączenie tych krajów do Sojuszu to historyczny moment i zwiększenie bezpieczeństwa Polski. (PAP)

06.07.2022 21:04

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej - poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. (PAP)

06.07.2022 20:08

Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuowanie się z powodu nasilania ostrzałów przez wojsko rosyjskie – poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

„Z miliona 670 tys. osób mieszka tu teraz faktycznie tylko około 350 tys. To dość dużo. Co by nie mówić, tu chodzi o życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Powinni wyjechać” – powiedział Kyryłenko portalowi Suspilne.

Wyraził przekonanie, że Słowiańsk i Kramatrosk w obwodzie donieckim będą następnymi celami sił rosyjskich. (PAP)

06.07.2022 19:34

Poniżej: płonący skład paliw w okupowanym przez Rosjan Doniecku.

06.07.2022 19:34

06.07.2022 19:32

Siły ukraińskie odparły natarcie wojsk rosyjskich na trzech kierunkach: charkowskim, słowiańskim i bachmuckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. (PAP)

06.07.2022 18:32

Siły rosyjskie przeobrażają największą siłownię nuklearną Ukrainy, Zaporoską Elektrownię Atomową, w bazę wojskową, rozmieszczając tam m.in. wyrzutnie rakietowe – pisze amerykański dziennik „Wall Street Journal”.

Ponad 500 żołnierzy rosyjskich, którzy w marcu zajęli elektrownię, rozmieściło w niej ostatnio ciężkie baterie artyleryjskie, a przy krawędziach zbiornika z wodą, która chłodzi sześć reaktorów zainstalowało miny przeciwpiechotne – pisze dziennik, powołując się na pracowników, mieszkańców, ukraińskich urzędników i dyplomatów.

Ta ściągnięta do elektrowni broń skutecznie zapobiega kontratakowi sił ukraińskich i sprawia, że Zaporoska Elektrownia Atomowa służy umocnieniu rosyjskiej kontroli nad linią frontu – ocenia „WSJ”.

„WSJ” pisze, że pracownicy elektrowni i ich rodziny obawiają się, że rosnąca militaryzacja kompleksu może doprowadzić do katastrofy przypominającej tę w Czarnobylu. (PAP)

06.07.2022 16:59

06.07.2022 16:55

Od miesięcy u boku rosyjskiej armii walczą najemnicy z tzw. grupy Wagnera, słynący z bezwzględności. Wydaje się, że nie mają już kogo wysyłać na wojnę, dlatego próbują teraz podpisywać nowe kontrakty z przestępcami, przebywającymi w rosyjskich więzieniach – informuje w środę portal dziennika "Bild”.

„Otrzymaliśmy informacje z trzech rosyjskich więzień spod Petersburga, że pojawili się tam umundurowani mężczyźni i zaproponowali więźniom udanie się na front, gdzie mieliby walczyć z nazistami” – mówi Olga Romanowa, obrończyni praw człowieka. Romanowa kieruje od lat organizacją „Rosja za kratami”, która opiekuje się więźniami w rosyjskich obozach karnych.

„Skontaktowała się z nami partnerka mężczyzny, skazanego na cztery lata więzienia za kradzież, który zgłosił się do takiego oddziału i niedługo ma wyjechać na Ukrainę. Podobno tylko z jednego obozu karnego na front ma trafić czterdziestu mężczyzn” – dodaje Romanowa. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

06.07.2022 15:51

Parlamentarzyści OBWE jednogłośnie przyjęli polską rezolucję

W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę należy podkreślić wagę ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa obejmującego m.in. przestrzeganie i promowanie praw człowieka i podstawowych wartości - czytamy w polskiej rezolucji jednogłośnie przyjętej w środę jako integralna część deklaracji kończącej sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Birmingham.

Polska była jednym z krajów, które zgłaszały na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE projekt rezolucji.

W tekście przedstawionym przez polską delegację podkreślono wagę wymiaru ludzkiego jako narzędzia do wzmocnienia ochrony praw człowieka i instytucji demokratycznych.

Raporty OBWE potwierdzają, że wojska rosyjskie dopuszczają się na Ukrainie jawnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, co przyczynia się do coraz bardziej tragicznych skutków tej agresji dla ludności - zaznaczono.

Dodano, że rosyjskie ataki wymierzone w ludność i cele cywilne doprowadziły do kilkumilionowej fali uchodźców - głównie kobiet i dzieci - co wywołało kryzys humanitarny. Uzupełniono, że uchodźcy mogą być też wykorzystywani przez przestępców zajmujących się handlem ludźmi.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE stanowczo potępia więc rosyjską agresję, brutalne ataki na cywilów, a także przestępstwa seksualne, w tym gwałty - czytamy w rezolucji przygotowanej przez polskich delegatów.

Wzywamy wszystkie państwa członkowskie, by stosowały się do wytycznych OBWE w zakresie ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa oraz wspierały i chroniły ukraińskich uchodźców, by nie padły ofiarami handlu ludźmi - napisano dalej.

W tekście podkreślono też wagę zbierania przez organy OBWE dowodów możliwych zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstwa i innych naruszeń prawa międzynarodowego, na potrzeby dalszych procesów. (PAP)

"Ta sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE była wielkim sukcesem Polski i polskiej delegacji. Projekt rezolucji spotkał się z dużym uznaniem; rezolucja została przyjęta jednogłośnie w całości" - powiedziała PAP szefowa polskiej delegacji Barbara Bartuś (PiS).

06.07.2022 13:45

Rosyjscy okupanci ogłosili, że mają zamiar przywozić nauczycieli i rozpocząć nowy rok szkolny zgodnie z programem nauczania obowiązującym w Rosji -  poinformował w środę na Telegramie Dmytro Orłow, mer miasta Enerhodar, położonego w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy. (PAP)

06.07.2022 13:42

Przyjechałem w takim stanie, że mój półtoraroczny synek nie poznał mnie i rozpłakał się; dopiero później, gdy widzieliśmy się już dwa czy trzy razy, zrozumiał, że tata wrócił z wojny - opowiada uwolniony z rosyjskiej niewoli żołnierz ukraiński w środowym reportażu agencji Ukrinform.

"Były chwile, gdy nie miałem już sił i nieśli mnie na noszach. Zamykasz wtedy oczy i widzisz w myślach swojego synka" - przyznał Serhij, żołnierz piechoty morskiej uczestniczący w walkach z rosyjskimi wojskami w Mariupolskim Kombinacie Metalurgicznym.

Bohaterowie reportażu powrócili na Ukrainę 29 czerwca w ramach jednej z największych dotychczas wymian jeńców z Rosją, przeprowadzonej w obwodzie zaporoskim. Z niewoli zwolniono wówczas 144 ukraińskich wojskowych. Obecnie żołnierze przebywają w szpitalach na południu kraju.
(PAP)

06.07.2022 11:50

Planując odbudowę Mariupola, współpracujemy z ekspertami z miast, które ucierpiały podczas II wojny światowej; weźmiemy pod uwagę doświadczenia Warszawy, Gdańska, Drezna czy Rotterdamu - oświadczył w środę lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany na kanale ukraińskiej rady miasta na Telegramie. (PAP)

06.07.2022 11:18

​Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy przechodzi szkolenie w Wielkiej Brytanii w ramach programu ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona podczas wizyty w Kijowie. (PAP)

06.07.2022 08:09

​​Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 km na północny zachód od Słowiańska; w pobliżu nieodległej miejscowości Dołyna siły ukraińskie odparły atak - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

06.07.2022 08:08

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zapisane na później

Pobieranie listy