Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • franciszkanie
  31.01.2014 22:24
  Franciszkanie Niepokalanej ...

  warto przeczytać ...
  http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1445,franciszkanie-niepokalanej-w-obronie-tradycji.html
  doceń 16
  • Klarcia
   31.01.2014 23:49
   Klarcia
   Dla mnie jednak jest miarodajne oświadczenie płynące z Watykanu - nie wypociny jakiegoś blogera, bo ten przecież nie zna problemów jakie zaistniały w zgromadzeniu Franciszkanów Niepokalanej.
   Miał prawo napisać: "sytuacja jest dla mnie niezrozumiała", ale pisząc: "skandaliczna" popełnił nadużycie.
   • Bogusia
    01.02.2014 02:34
    zgadzam się w 100% i jestem bardzo rozczarowana Deonem który umieszcza tego typu artykuliki wyrażające subiektywne opinie stawiając w złym świetle osobę papieża. Nie wspomnę juz o komentarzach pod tymże artykulikiem które autorstwa tradycjonalistów są jedynie obrazem zacietrzewienia, pomówień i przekonania o jedynej słusznej drodze czy racji jak to bywa w sektach...
    doceń 0
    0
   • Ajja
    01.02.2014 09:36
    Ale wśród bloggerów są osoby, które na bieżąco obserwują sytuację, od lat utrzymują kontakty z tym zgromadzeniem, widzą, jakie owoce wydało - a były one dobre(dynamiczny rozwój, liczne powołania, brak skandali obyczajowych, nawrócenia, pogłębianie życia duchowego. Zakaz celebracji Mszy tradycyjnej, która jest przecież Mszą katolicką i wprowadzanie sankcji polegających na jej reglamentowaniu(po wprowadzeniu zamordystycznego nadzoru 50% FN złożyło podanie o zezwolenie na odprawianie Mszy trydenckiej i wszystkim odmówiono) to jawne łamanie Motu Proprio Summorum Pontificum.
    doceń 27
    0
   • vanitas
    01.02.2014 12:07
    Dla mnie ważne jest jedynie gdzie jest prawda. A to, czy prawdę mówi Watykan, czy blogger - nie ma najmniejszego znaczenia.

    doceń 18
    0
   • Rohirrim
    03.02.2014 09:37
    "Około 200 członków zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej, któremu zakazano celebrowania Mszy Świętej w rycie trydenckim, zwróciło się do papieskiej Komisji Ecclesia Dei o ustanowienie odrębnego instytutu, który będzie mógł swobodnie sprawować Mszę Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego - ujawnił ks. John T. Zuhlsdorf.(...)Dotychczasowe kierownictwo zostało zastąpione przedstawicielami mniejszościowej grupy, dążącej do odejścia od tradycyjnej pobożności"

    Ktos mija się z prawdą - albo ci którzy relacjonują i reagują na sytuację FN od srodka albo ktoś w Watykanie z dużą dawką złej woli/niewiedzy - ale czy tak postawione pytanie nie jest już nadużyciem ? Decyzja tych 200 nie jest chyba efektem "wypocin jakiegoś blogera" ?
    doceń 9
    0
 • PJO
  31.01.2014 22:24
  "na sprawowanie liturgii w rycie nadzwyczajnym (czyli tzw. trydenckim) każda wspólnota musi uzyskać pozwolenie odpowiednich władz kościelnych"

  Czyli mamy rozumieć, że benedyktowe Summorum Pontificum właśnie zostało uchylone? Warto wiedzieć.
  doceń 1
 • Klobuch
  01.02.2014 00:30
  74%, a świstak siedzi i zawija :D
  doceń 0
 • kriss
  01.02.2014 01:13
  "Papież zobowiązał ich też do odprawiania liturgii w rycie zwyczajnym (czyli posoborowej), zaś na sprawowanie liturgii w rycie nadzwyczajnym (czyli tzw. trydenckim) każda wspólnota musi uzyskać pozwolenie odpowiednich władz kościelnych."

  Czyli Summorum Pontificum Benedykta XVI z 2007 roku już przestało obowiązywać?
  doceń 0
 • kriss
  01.02.2014 11:24
  "Papież zobowiązał ich też do odprawiania liturgii w rycie zwyczajnym (czyli posoborowej), zaś na sprawowanie liturgii w rycie nadzwyczajnym (czyli tzw. trydenckim) każda wspólnota musi uzyskać pozwolenie odpowiednich władz kościelnych."

  Czyli "Summorum Pontificum" Benedykta XVI z 2007 roku przestało już obowiązywać?
  doceń 22
  • Gryzon
   01.02.2014 11:40
   Z drugiej strony jesli dzis Papież moze "zobowiązac do odprawiania liturgii w rycie zwyczajnym (czyli posoborowej)", to nastepny papiez moze liturgii posoborowej zabronic i "zobowiazac wszystkich do odprawiania liturgii w rycie nadzwyczajnym (czyli przedsoborowej)". Co nam daj Panie Boze jak najszybciej. Mam nadzieje, ze wowczas redakcja Deonu i inne lizusowkie media beda klaskaly z rownym entuzjazmem.
   doceń 18
 • banger2000
  01.02.2014 11:54
  Generalnie to rzeczywiście coś musiało być w tym zakonie, że Stolica Apostolska tak reaguje (Tym bardziej, że Kongregacja, nie papież osobiście), a że żaden z nas nie jest Franciszkaninem Niepokalanej, to lepiej się wstrzymać w pochopnych komentarzach, nawet jeśli działania wydają się zbyt ostre, lub mylne (ostatecznie nawet, gdy Watykan mylił się np. a propos o. Pio, zawsze wychodziło z tego dobro).

  Jedna tylko uwaga. Nie ma rytu Nadzwyczajnego, i Zwyczajnego. Ryt jest jeden, Rzymski - forma jest Nadzwyczajna i Zwyczajna.
  • vanitas
   01.02.2014 12:05
   >Generalnie to rzeczywiście coś musiało być w tym zakonie, że Stolica Apostolska tak reaguje
   +++++
   No właśnie problem w tym, że nie. O. komisarz Volpi publicznie pisał, że "problemem" jest przywiązanie do dawnego rytu.

   Cokolwiek zresztą by się nie działo- nie ma uzasadnienia dla zamknięcie 2 (kwitnących) klasztorów, czy 3 kościołów prowadzonych przez FN.

   Co więcej - ponad 200 (z 300) Franciszkanów Niepokalanej poprosiło Pontyfikalną Komisję "Ecclesia Dei" o założenie i przeniesienie do nowego instytutu z wyłącznym rytem nadzwyczajnym.

   A na deser - fragment wywiadów A. Tornelliego z prokuratorem generalnym:
   Andrea Tornielli: Dlaczego Watykan zdecyduje się wysłać wizytatora apostolskiego do Ojca zgromadzenia?

   Alessandro Apollonio FFI: Ponieważ zwróciło się o to kilku braci, którzy nie zgadzają się ze stylem Ojca założyciela i ministra generalnego. Nie zgadzają się także z jego zapałem w promowaniu vetus ordo w ramach Instytutu, obok novus ordo, zgodnie z motu proprio Summorum pontificum i instrukcją Universae Ecclesiae.

   Czyli - albo ktoś tu kłamie, albo jest okłamywany...
   doceń 25
   • mir
    01.02.2014 16:53
    Od początku sprawę tę relacjonuje Rorate Caeli (http://rorate-caeli.blogspot.com/) i to, co mówi bp to wierutna bzdura - o interwencję poprosiło 21 zakonników (czyli ~6% - patrz: http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/02/the-not-so-immaculate-curia-they-dont.html).
    Franciszkanie Niepokalanej są prześladowani za przywiązanie do Tradycji.
    doceń 22
    0
  • porys
   01.02.2014 15:11
   Wielu z nas zna jednak braci (chyba 7 to Polacy niektórzy z nich znani mi osobiście) Franciszkanów Niepokalanej. Myślę, że moja wiedza i znajomość tych zakonników (oraz członkiń ich żeńskiej gałęzi (tj. Frnaciszkanek Niepokalanej - z bytomskiego duszpasterstwa tradycji wstapiły tam 3 dziewczyny), jest o wiele większa, niż większości piszacych tutaj ich przeciwników. I wiem, że zakaz odprawiania przez nich Mszy Trydenckich jest zwykłą represją nie mającą nic wspólnego ze sprawiedliwością.
   doceń 25
 • straszne
  01.02.2014 13:46
  Rozumiem że Motu Proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI zostało uchylone. Albo ktoś o nim zapomniał. Albo papież już sam nie wie, co robi, bo to przecież wszystko takie zawiłe i skomplikowane. Im bardziej czytam takie newsy, tym bardziej zaczynam mieć wątpliwości co do wiarygodności kościoła. Tzn. swego rodzaju konsekwencji w działaniu, spójności, braku wewnętrznych sprzeczności.
  doceń 19

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL