Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • EwaKata
  11.07.2019 12:39
  EwaKata
  Bardzo trafne i obrazowo przedstawione: " Jeśli ktoś w Kościele upada, widać wyraźnie, dlaczego się to dzieje: bo odpadł od skały. Wtedy problem ma on i ci, którzy przywiązali się do niego zamiast do skały. Sama skała jednak stoi i wystarczy do niej wrócić, żeby przetrwać każdy sztorm."
  doceń 24
 • seitz
  11.07.2019 15:39
  Dobrze napisane. Wystarczyło zająć się swoją robotą czyli wyrabianiem mebli. Może tak jest gdy stawia się na dykte i sklejkę zamiast drewno w kwestii moralności. Przecież lekarz przysięgał pomagać ludziom więc jak może się zgadzać na zabicie dziecka.
  doceń 8
 • gan
  11.07.2019 16:01
  gan
  Skałą jest Chrystus. Urząd Namiestnika Chrystusowego sam w sobie również - z tym się zgadzam ale czy na pewno sama osoba biskupa Rzymu? Przypuśćmy hipotetycznie, że sprawujący urząd papieski biskup zaczyna głosić herezje. Z pewnym wyprzedzeniem otoczył się niewierzącymi kardynałami oraz - z dalszej perspektywy - milczącymi i zalęknionymi o swoje posady innymi purpuratami. Z perspektywy Bożej zapewne ów uzurpator nie jest już następcą Apostoła Piotra, gdyż zaciągnął ekskomunikę z mocy prawa. Nie ma jednak nikogo, kto ma realną moc sprawczą by to ogłosić.. Sedewakantyzm jest niebezpieczny, bo uderza w widzialną tu na Ziemi skałę - papieża, ale jak to rozstrzygnąć w takiej czysto hipotetycznej sytuacji, jaką przedstawiłem powyżej? Normalnie obowiązywała zasada Roma locuta, causa finita lecz, gdyby Rzym milczał lub wygłaszał tezy niezgodne z Objawieniem i Tradycją? Kto nam - maluczkim - o tym powie? Módlmy się za papieża, kardynałów, biskupów i kapłanów by byli prawdziwymi pasterzami, a nie wilkami w owczej skórze i rzeczywiście prowadzili lud Boży do zbawienia, a nie na zatracenie, bo co nam po kole młyńskim, który oni powinni sobie uwiesić u szyi jeśli sami zostaniemy pożarci.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji