Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • Kooper Nick
  30.05.2019 22:46
  W takich badaniach zawsze ciekawi mnie jedno – co jest przyczyną, a co skutkiem. Czy wiara w Boga naprowadza człowieka na właściwe ścieżki, co czyni człowieka normalnym, czy może działa to w ten sposób, że zrównoważeni ludzie prędzej czy później doceniają tradycyjne wartości, a tym odrobinę mniej zrównoważonym nie zawsze się to udaje.
  Wierzę, że pierwsza hipoteza jest zdecydowanie prawdziwa. Drugiej też nie wykluczam. Ojciec Święty Jan Paweł 2 w encyklice „Fides et ratio” wykładał, że poznanie Boga może się odbywać dzięki wierze oraz dzięki rozumowi. Obie te drogi są potrzebne, wartościowe i nie ma w nich sprzeczności.

  Bardzo duże zaangażowanie religijne nie zawsze sprzyja długiemu i dostatniemu życiu. Dobrym przykładem są tutaj Hiob, apostołowie, Chrześcijanie pierwszych wieków, księża w czasie II WŚ, niektórzy księża za komuny np. Popiełuszko, dzisiejsi Chrześcijanie żyjący w państwach arabskich. To taka luźna uwaga dla tych, którzy religijność chcieli by widzieć jako formę terapii. To się nie zawsze opłaca.
  doceń 2
 • Stanisław_Miłosz
  31.05.2019 00:41
  Bez nauki byśmy byli jak ślepi we mgle - co chwilę odkrywa coś, co każdy wie.
  Toż już Marks (a moze Lenin?) twierdził, że religia to opium dla ludu, a wiadomo w jaki dobrostan psychiczny wprawia opium. Nie wiem, czy pogląd ten podtrzymują maszerujący przez instytucje neomarksiści-elgiebetyści, ale przypuszczam że też tak uważają. Dobrze jednak, że nauka i tę kwestię ostatecznie (czyli do czasu kolejnychh badań, które temu zaprzeczą) rozstrzynęła. Ja od razu się lepiej poczułem, wiedząc co i jak z tą religinoscią mam myśleć.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL