Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • PODAJ DALEJ
  11.10.2018 16:58
  " To zaprzyjaźnienie jest teraz trudne, bo po całej tej serii skandali jesteśmy mało wiarygodni, kiedy mówimy o przyjaźni. "
  Dodajmy, że szansa na zaufanie znika jak cukier w herbacie, gdy "godna zaufania" hierarchia tłumaczy młodziezy, że winnymi przestepstw seksualnych kościele jest mityczny "klerykalizm".
  ...podaczas gdy homozboczeńcy śmieja się w kułak po tak sprytnej obronie.
  doceń 22
 • Ochódzki
  11.10.2018 17:03
  Super Biskup!!!
  doceń 13
 • Tomaszszcz
  11.10.2018 19:05
  Głoście SŁOWO BOŻE BO ONO MA OGROMNĄ MOC ! Czyli właśnie KERYGMAT ! TRZEBA WYJŚĆ DO LUDZI NA ULICE NASZYCH MIAST, MIASTECZEK WSI Z BIBLIĄ W RĘKU I GŁOSIĆ TĄ MOC!
  • Gość
   11.10.2018 21:02
   nadmiar wielkich liter jest niekulturalny
   • N.
    11.10.2018 21:23
    Królestwo Boże zdobywa się gwałtownie i niekulturalnie :P
    doceń 2
    0
 • tomak
  11.10.2018 22:46
  No niech się abp Ryś nie pogrąża. Nie ma tak, że wszyscy duchowni są umoczeni i wszyscy mają brzydkie rzeczy na sumieniu. Zdecydowana większość księży to wspaniali, szlachetni, moralnie piękni ludzie, którzy całym swym życiem służą Bogu. Ich trzeba docenić, mówiąc o nich dobrze. Jest jednak pewna, dosyć mała grupa księży oraz biskupów i kardynałów (też niewielka), która daje upust swoim homoseksualnym i pedofilskim upodobaniom. Z tymi trzeba zrobić porządek w Kościele raz a dobrze. I tu jest rola Franciszka, który jakoś niepewnie czuje się w roli przywódcy Kościoła. Mówi wiele, działa niewiele. Obecny skandal da się rozwiązać, trzeba jednak podjąć zdecydowane działania.
  doceń 10
  • art
   14.10.2018 11:26
   @TOMAK
   „ I tu jest rola Franciszka, KTÓRY JAKOŚ NIEPEWNIE CZUJE SIĘ W ROLI PRZYWÓDCY KOŚCIOŁA. MÓWI WIELE, DZIAŁA NIEWIELE. Obecny skandal da się rozwiązać, trzeba jednak podjąć zdecydowane działania”.

   I tu jest pies pogrzebany. Bo to wcale tak łatwe nie jest jak się nam prostaczkom wydaje. Dopiero dziś dotarło do mnie iż na tym forum toczą się dyskusje na różnych poziomach. Przeczytaj bez uprzedzeń , uważnie wszystkie wypowiedzi dyskutantów. Polecam tym co coś chcą zrozumieć z rzeczywistości na naszych oczach dziejącej się ( na youbce) :
   < Grzegorz Braun nt. judaizmu versus Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich >

   Szczególnie smakowite są ostatnie sceny…
   doceń 0
 • passenger
  11.10.2018 22:55
  Człowiek wiary nie boi się nazwać rzeczy po imieniu!
  • @PASSENGER
   12.10.2018 09:51
   A Ty w co/kogo wierzysz? I czy też nazywasz rzeczy po imieniu?
   doceń 1
 • BRAVO
  12.10.2018 09:49
  My???? Jacy my? O sobie też mówi abp? Albo o kimś kogo zna osobiście? Konkretniej można? Znowu wrzucanie wszystkich do jednego worka.
  doceń 5
 • Kuba
  12.10.2018 10:25
  Za dużo samobiczowania. Świat jest zwiedziony przez ducha nieczystości, nawet część duchowieństwa to dotyka i mówię też o tych księżach, którzy trwając w celibacie żałują swojej bezżenności. Jedynem ratunkiem jest nie dialog, ale pokuta, dążenie do świętości. Jeden święty przemienia tysiące, jeśli nie miliony. 10 tysiecy świętych i cały świat będzie zbawiony.
  doceń 4
 • Hammurabi
  12.10.2018 13:07
  Zwykle daleki jestem od używania słowa "każdy"
  Każdy ksiądz to … każdy Niemiec to... każdy sędzia to … itd.

  Wolałbym aby kapłan j/w trzymał się Biblii jak na teologa przystało . przypominam że choćby było ich niewielu to i tak mogą "schrzanić" życie większości [ patrz. Ananiasz i Safira ]

  No tak , ale tutaj nie mamy do czynienia z jednostkami tak jak w Dz. A. ale ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚCIĄ , tak oszukać , zmylić wiernych , zgrzeszyć można nie tylko czynieniem ale zaniedbaniem , ok ?

  Zdecydowana większość kapłanów OSZUKIWALA KOŚCIÓŁ nie , nie słowem milczeniem , omertą .Czymże wobec nich jest tych dwoje z Dz. A. ? Może erozja kościoła nie jest przypadkiem ale biblijną prawidłowością , co ? wlałbym usłyszeć … teologa , bo mi się wydaje ,że duchowieństwo zachowuje się … jakby Biblia stanowiła dla nich "czarna dziurę " w ich wykształceniu.


  Dlaczego księża nie ostrzegali kościoła ? można by sądzić że biskupi jego polecenia milczenia , wierność instytucji z pominięciem Boga ,Kościoła , jest dla nich ważniejsza niż miłość do Kościoła . ok ? Podobnie i upadłe anioły myślały .


  A ja słyszałem ,że kto matkę czy córkę kocha bardziej niż Jezusa nie jest Go godzien , gdzie to było ? w jakiejś Książce , no...jak ekscelencja zapomniał to i ja mogę sobie pozwolić na niepamięć , w końcu przykład idzie z góry .
  • podaj nick
   13.10.2018 08:29
   to nawet nie jest wierność instytucji, organizacja, żeby sensownie działać powinna być kierowana przez mądre osoby z prawidłową osobowością, o ile ma jakieś cele i chce pozostać tym czym jest, jak zostanie opanowana przez jednostki mające te cele głęboko, a szukające co najwyżej wygodnego miejsca do egzystencji pod kamuflażem to ostatecznie jako całość nie jest tym samym, jej poprzednia misja staje się tylko "legendą" i pobożnym życzeniem, a przyjaźnie z Rysiami i innymi to raczej trzeba komuś źle życzyć
   • Hammurabi
    13.10.2018 13:05
    Zgadza się .
    Użyłeś Drogi Gościu zwrotu "poprzednia misja "to tłumaczy wszystko .

    To... takim razie nasuwa się pytania jaka jest obecna misja i CZYM SIĘ RÓZNI OD OBECNEJ , ho ho … niebezpieczne pytanie , kto nie czy nie węzłowe ...nie tylko w tym temacie , ale wyjdzie powiedzmy innych tematach , to nieuniknione .no właśnie czym się różni kościół sukcesu ewangelizacyjnego od tego który zbiera cięgi .

    Oczywiście znajda się tacy którzy będą zaprzeczać , mieszać zło z dobrem , wpierać ,że to wszystko zależy od woli Boga i … ze w ogóle ..wszystko jest sukcesem , nawet upadek , ale przecież ludzie rozsądnie w to nie uwierzą , prawda ?
    doceń 0
    0
   • podaj nick
    13.10.2018 20:14
    Co do tych celów jedna lampka w/g mnie się powinna zapalić, kiedy pojawiły się pewne interpretacje Dziejów Apostolskich, jak dla mnie dość wywracające status quo do którego byliśmy przyzwyczajeni do niedawna, interpretacja taka, że św. Paweł napisał "Z Izraela i Kościoła - z dwojga powstanie jedno" List do Efez. 2:12 -14 co ma jakoby świadczyć o cały czas istniejącej relacji przymierza między Kościołem i Izraelem i że niby w końcu czasów ma mieć miejsce stan, że powstanie z nich jedno. Żeby to dodatkowo "podeprzeć" przywołuje się psalm 89:4-5 "Zawarłem przymierze z wybrańcem swoim, przysięgłem Dawidowi, słudze swemu: Na wieki utwierdzę potomstwo twoje i tron twój zbuduję po wszystkie pokolenia" co znów interpretatorzy wywnioskowują, że skoro Bóg zawsze dotrzymuje obietnic, a tron dla potomstwa Dawidowego jak do tej pory nie jest ustanowiony, to obietnica ma dotyczyć czasów ostatecznych kiedy Jezus powróci do Jerozolimy jako król. Są te interpretacje rozpowszechnione oficjalnie wśród protestantów, u nas promowane półgębkiem przez działalność duchownych typu b. Ryś czy pisarzy typu red. J. w Gościu, nie wprost. Jak dla mnie te wywody to raczej nowość i do początków XX w. obowiązywała inna nauka, że jak mamy być jedno w Kościele, to się żyd ma ochrzcić. Równolegle z rozmydlaniem naszej nauki na tyle, żeby nie było różnicy z twórczością kabalistów czy talmudystów idzie ogólnie odbieranie "mocy" przedstawicielom kościoła hierarchicznego poprzez wciskanie na kluczowe stanowiska różnych przebierańców. To by chyba tyle na temat.
    doceń 2
    0
 • podaj nick
  12.10.2018 17:20
  cynizm i głupota, przed którą nie chroni księżowska kapota
  doceń 0
 • art
  12.10.2018 20:27
  @ HAMURABBI:
  1. „Wolałbym aby kapłan j/w trzymał się Biblii jak na teologa przystało . przypominam że choćby było ich niewielu to i tak mogą "schrzanić" życie większości [ patrz. Ananiasz i Safira ]
  „No tak , ale tutaj nie mamy do czynienia z jednostkami tak jak w Dz. A. ale ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚCIĄ , tak oszukać , zmylić wiernych , zgrzeszyć można nie tylko czynieniem ale zaniedbaniem , ok ?
  O: Historia z Ananiaszem i Safirą pasuje tu jak pięść do nosa. Kto ich uśmiercił? Apostoł Piotr ? Apostołowie ? Kościół? Czy Pan? Dlaczego uśmiercił? Bo popierał stanowisko Piotra, to chyba jasne. W Piśmie się to nazywa „nauczanie z mocą”. Skutek? Cytata: „Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli.”
  Gdzie tu widzisz „oszustwo, zmylenie wiernych, zgrzeszenie czynieniem czy zaniedbanie ? Owszem z tym nietrzymaniem się Biblii to masz trochę racji. Tu jest radykalizm: tak, tak, nie, nie. Oszukaliście to kara! Ryś Arcybiskup dialoguje. A przecież w Biblii wyraźnie: „Otrząśnijcie pył z sandałów waszych, NAUCZAJCIE CHRZCZĄC!!! I tak dalej. I żadnych : „Bóg jest miłością” raczej : Bóg jest sędzią sprawiedliwym.’ I , jak widzimy, groźnym! Ale to na pewno nie to o co tu oskarżasz kapłanów!
  2. „Zdecydowana większość kapłanów OSZUKIWALA KOŚCIÓŁ nie , nie słowem milczeniem , omertą „ (…)Dlaczego księża nie ostrzegali kościoła ? można by sądzić że biskupi jego polecenia milczenia , wierność instytucji z pominięciem Boga ,Kościoła , jest dla nich ważniejsza niż miłość do Kościoła . ok ? Podobnie i upadłe anioły myślały .
  Zmowa milczenia? Oszukiwała? A w czym konkretnie? Masz jakieś dowody winy np. Kardynała Mac Carrick? Masz? Przedstaw je w takim razie. Masz inne dowody? Podaj! Opierasz się na historii z Ananiaszem i safirą? Ja Ci przedstawię lepszą , pasującą jak ulał do tej obecnej nagonki na kapłanów Świętego KK. Posłuchaj: „Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał.
  Gdy usłyszeli to, co mówił zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego.”
  A teraz uważaj bo to pasuje jak ulał: „A oni PODNIEŚLI WIELKI KRZYK, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali,”
  Podnieśli krzyk wielki!!! KAMIENOWALI – jak TERAZ anonimowe trolle na tysiącznych forach faryzejskich mediów!!!
  3. „A ja słyszałem ,że kto matkę czy córkę kocha bardziej niż Jezusa nie jest Go godzien , gdzie to było ? w jakiejś Książce , no...jak ekscelencja zapomniał to i ja mogę sobie pozwolić na niepamięć , w końcu przykład idzie z góry „.
  O. A kto pyta? Kto tu obsikuje nogawki znanego z imienia i nazwiska hierarchy? Kto kocha Jezusa bardziej niż matkę czy córkę? Tyyyyyy? To przedstaw się! Każdy chciałby poznać takie cudo!
  • Hammurabi
   14.10.2018 18:43
   Nie tak ostro Kolego !


   Zaczynam od tego co najprostsze , że Pan u uśmiercił Ananiasza ? a kiedy to poddałem w wątpliwość ? Problemem jest nie to KTO tylko ZA CO ? kto oszukuje ten niszczy jedność ok ?

   A oszukiwać można na różne sposoby … wymienić ? lepiej nie … Jak ktoś używa słowa "bracia " to twierdzenie "nie informowałem bo nie miałem obowiązku jest już w samym założeniu bałamutne .Tak można powiedzieć jedynie w stosunku do kogoś obcego chyba że … laikat to coś dla instytucji cos obcego , tak to jest tłumaczenie .


   Ale nie to jest najważniejsze , ani Ty ani ja nie mamy mocy aby stukaniną można cokolwiek zmienić liczą się FAKTY SPOŁECZNE , MASOWE , tym rządzi Pan , ok?


   Dowody ? dowody są pożądane JEDYNIE PRZY ZALÓŻENIU JAWNOSCI ŻYCIA INSTYTUCJI ? Jeżeli instytucja odgradza się od pospólstwa szczelną przegroda informacyjną ...poszlaki wystarczą aż nadto … a Chrystus był KRYSZTALÓWO PRZEJRZYSTY , instytucja nie , co ma do ukrycia , widocznie coś ma …


   To prawda ,ze papież o aferze pedofilskiej w Irlandii dowiedział się ….z prasy , a jeśli z prasy to uczestniczyła w tym jedna osoba czy więcej ?


   Jeżeli ktoś w randze abpa. i nuncjusza tuszuje kwestie związane z sodomistycznymi wyskokami kolegi i nie jest to jedyna osoba ale cały łańcuszek" ludzi dobrej woli " to jaki jest najprostszy wniosek o funkcjonowaniu instytucji ? no...najprostsze zagadnienia logiki …


   Jeżeli ksiądz. Ch . ujawnia swoje homoseksualne popędy i … swego partnera [ zatwardziałość trwania w grzechu ! ] … bez choćby cienia żenady , wstydu to pytaniem jest SKĄD PODCHODZI TO POCZUCIE BEZSTYDNEJ ZUCHWALÓCI , BEZKARNOŚI to wina jednej czy wielu osób ?jaka tam panuje atmosfera bojaźni bożej czy pogardy ? trudne pytanie co ?


   Wymieniać następne znane publicznie wyskoki ? a po co ?
   Załóżmy że to co napisałem redakcja nie wypuści ? i co to zmienia ? nic ani ja ani Ty nie zmienimy tego ,że OBNIZYLÓ SIĘ DRASTYCZNE ZAUFANIE DO INSTYTUCJI . Ja bym udowodnił ale musze kierować się poszlakami , nie wierzę w takie przypadki , statystyka aby nie było w tym woli Pana , takich cudów nie ma !


   Statystyka , i jeszcze raz statystyka bo jeżeli k.k. otrzymał dotacje Z UE to "nie ma bata " nie na ładne oczy , takich cudów nie ma . Jak ktoś cos daje to obdarowany musi spełnić określone warunki jak np. Dalida , prawda to czy fałsz ?


   Słowa sodomia użyłem celowo , prowokacyjnie , bo oto minister używa tego słowa a nie biskup , nie zna Biblii ? Kto pierwszy powinien był tego słowa użyć z całą jego ostrością i to jeszcze w obliczu jawnej afirmacji homoseksualizmu [ znaki czasu " Mater et Magistra "], takiego biskupa nie słyszałem , a może Ty cos powiesz ? może niewiele wiem ?


   Nie raz jako młody człowiek zżymałem się na biblię , że taka nienaukowa , taka dla prostaczków ale teraz myślę że jest w tym Mądrość ponad mądrościami , bo oto najprostszy człowiek może powiedzieć arcykapłanowi "kłamiesz ! "a gdyby mu mądrości mu zbrakło to i tak MOŻE OCENIAĆ RZECZ PO OWOCACH , tak powiedział Pan , a owa nieufność jest FAKTEM SPOŁECZNYM nie jednostkowym , czego potrzeba więcej ?

   a za co Mesjasz otrzymał cios w twarz od sługi kapłana , za to ,że mówił nieprawdę ? nie … za to JAK mówił , ot cały psi obowiązek wierności ...nawet w głupocie , prawda tutaj jest drugorzędna .Czy to rzeczywiście takie nieaktualne ?

   A dlaczego o tym piszę , bo jeśli napomknęliśmy o Dz. A. to jeden tych cytatów które dla mnie są najbardziej węzłowe to słowa Piotra " wstań jestem tylko człowiekiem ? ok ?Wyryłbym te słowa nad niektórymi seminariami bo jak się przyglądam niektórym klerykom to …gotowi są policzkować każdego kto ośmieli się nie padać na kolana przed swym włodarzem .


   Czy to wystarczy ? Oczywiście mogę mnożyć domysły ale po co ? najważniejsze jest jako rzekłem POSTAWA WIERNYCH .A stukać to my sobie możemy.
   doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL