Nowy numer 42/2018 Archiwum
 • gregg84
  17.05.2018 13:54
  'No nie! Bóg cały czas robi rzeczy niekonwencjonalne, ale wielu Go konwencjonalnie tłumaczy. To jest ta ludzka „racjonalność”, wynikająca nie z wiedzy, tylko z przekonania, że to, co wiem, to już cała wiedza. Że nie ma innych światów, nie ma innego życia i innych zasad nim rządzących. A jeśli są, to nie mają z naszym światem żadnej styczności'.

  Red. Kucharczak jest w błędzie (po raz kolejny). Jego Bóg "działa" całkiem konwencjonalnie - wręcz podręcznikowo wpisuje się w konwencję "działania" wszystkich innych bogów na przestrzeni dziejów. Wystarczy odpowiednie urobienie w procesie wychowania i większość ludzi w historii zaczynała "słyszeć" wewnętrzny głos swojego rzekomego boga oraz interpretować niezrozumiałe zdarzenia przez pryzmat swojego wyznania. Chrześcijanie niczym się w tym względzie nie różnią od wyznawców innych religii.

  Niekonwencjonalnie by było wówczas, gdyby któryś z bogów (ten prawdziwy) udowodnił wreszcie swoje istnienie, pokazał swój charakter i swoje zamiary na sposób zmysłowy i racjonalny (acz przecież nie wykluczający przy tym emocji i uczuć!).
  • gość
   18.05.2018 10:13
   Waśnie Bóg (ten prawdziwy) udowodnił swoje istnienie, choćby poprzez wcielenie i działalność Jezusa Chrystusa. Twoja wypowiedź (odpowiedź dla F. Kucharczaka) pasuje do twojej odpowiedzi dla Zet "chcieć i nie być w stanie napisać nic sensownego w odpowiedzi". To "mędrkowanie" jest zresztą typowe dla ateistów przekonanych o wyższości swoich racji.
   doceń 2
  • Brodaty Sokrates
   18.05.2018 10:39
   "gdyby któryś z bogów (ten prawdziwy) udowodnił wreszcie swoje istnienie, pokazał swój charakter i swoje zamiary na sposób zmysłowy i racjonalny ". Co może być bardziej racjonalne i rzeczywiste niż Jezus Chrystus który żył dwa tysiace lat temu w Palestynie? Uprzedzę twoje pytanie gregg84,to czemu Jezus po swoim zmartwychstaniu nie poszedł sobie do Jerozolimy? Sam nie poszedł do Żydów,Piłata i sam nie potwierdził swojego nauczania? Czemu? To proste.Gdybyś miał pewność iż życie po śmierci istnieje oraz że Bóg jest wszechmocny to nie potrzebował byś wiary.A po co nam wiara? Żeby sprawdzić co w życiu wybierzemy,dobro czy zło.A po co nam ten wybór ? Bo Bóg nas kocha i daje nam wolność wyboru.Daje nam wolność.
   doceń 5
  • gregg84
   18.05.2018 12:28
   Panowie, dajecie przykład Jezusa, o którym całą historyczną wiedzę czerpiecie z kilku wzajemnie zależnych opowieści, nie różniących się w charakterze przekazywanej treści od wszelkich innych starożytnych opowieści religijno-mitologicznych. NIE WIEMY nawet do końca, czy jakiś pierwowzór Jezusa w ogóle istniał, a tym bardziej, co mógł naprawdę czynić za swojego życia. To, co wy proponujecie, to ciągłe przebieranie opowieści mitologicznych za dowody i wiedzę.

   @BRODATY SOKRATES
   Naprawdę już tyle razy przerabiałem słabości i niedorzeczności tej waszej teologii... Może choć raz trzymajmy się tematu?
   • Brodaty Sokrates
    20.05.2018 19:58
    Twierdzisz iż Jezus nie był postacią historyczną? Piotra i apostołów też nie było? Jak chcesz prowadzić dyskusję gdy zaprzeczasz faktom ???
    doceń 2
    0
   • gregg84
    20.05.2018 20:47
    Brodaty Sokratesie, jeśli chce się traktować postać czy zdarzenie za fakt historyczny i wymaga się tego samego od drugiej strony sporu, to wypadałoby w pierwszej kolejności tę faktyczność udowodnić bądź przynajmniej mocno ją uprawdopodobnić. W przypadku Jezusa i jego Ewangelicznych perypetii nigdy to nie nastąpiło - i już pewnie nie nastąpi, bo znane obecnie źródła historyczne są do tego dalece niewystarczające (aczkolwiek przyznaję, że w skali prawdopodobieństwa cuda i niezwykłe znaki stoją o wiele niżej niż sama historyczność jakiejś postaci Jezusa). Co nie przeszkadza chrześcijanom wywodzić błędnie historyczności Jezusa ze swojej religijnej wiary w niego. Znamienne jest, że fakt spisania opowieści o cudach i znakach Herculesa, Ozyrysa, itp. nie wzbudza w was takiego samego przekonania o ich istnieniu i życiu, jak spisane opowieści o Jezusie... Odbiję więc twoje pytanie: jak chcesz prowadzić dyskusję przy pomocy faktów, których nie wykazałeś?
    doceń 0
    0
 • ZET
  17.05.2018 14:19
  Ateista Gregg orzekł, że Boga nie ma. Nie no, naprawdę? A zawsze był!
  doceń 9
 • gregg84
  18.05.2018 09:58
  Zet, to musi być przykre uczucie: chcieć i nie być w stanie napisać nic sensownego w odpowiedzi?...
  doceń 2
 • ZET
  18.05.2018 15:04
  Gregg, a czego sensownego oczekujesz w odpowiedzi na taki wpis? Młócenie słomy, jakie uprawiasz, nie daje nadziei na konstruktywny dialog. Nie wierzysz w Boga - to już wiemy, wiele razy to pisałeś. Chcesz, żebyśmy też uwierzyli w Jego nieistnienie - to też już wiemy. W kółko to nadajesz, ubierając ten swój problem w coraz to nowe konstrukcje retoryczne. Ale treść jest ciągle ta sama. Dlatego, wybacz, ale nie będę się w to bawił.
  doceń 3
 • gregg84
  19.05.2018 11:03
  Zet, wasza strona sporu nieustannie próbuje tworzyć wrażenie swojej wyjątkowości w skali świata i historii i z tego przekonania wysuwa wciąż na nowo szczególne pretensje do organizowania przestrzeni publicznej. Wszelka krytyka jest albo zupełnie ignorowana z waszej strony (tak jak ty to właśnie uczyniłeś), albo spotyka się z odpowiedziami, które urągają elementarnej racjonalności myślenia. W każdym razie jakby nigdy nic wracacie następnie do podważonych twierdzeń. Skoro więc cały czas jesteśmy z waszej strony zasypywani stosami tego samego, to nie pozostaje nam nic innego jak ciągłe młócenie na drobne. Wierz mi, też chciałbym, aby mogło być inaczej...
  doceń 0
 • Aboco
  21.05.2018 06:12
  Podważone twierdzenia - Gregg, ależ ty masz mniemanie o sobie.
  • gregg84
   22.05.2018 08:56
   Aboco - na pewno lepsze, niż o ludziach biorących religijne koniektury za prawdę, ale to nie ma nic do rzeczy...
   doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji