Nowy numer 46/2019 Archiwum
 • paszczyk2
  06.11.2019 13:55
  Te spadki na pewno można też skorelować z dostępnością internetu i przekątną telewizora.
  • GrzegorzN
   08.11.2019 09:17
   Internet i telewizja są tylko środakmi przekazywania informacji. Za czasów Jezusa takimi miejscami były ulice. Problemem nie jest dostępność internetu, ale nieobesnosć w nim Kościoła.
   doceń 0
 • jurek
  06.11.2019 13:59
  Treba jedynie mieć nadzieje, ze teraz idą do seminarium ci, którzy maja prawdziwe powołanie, a nie również ci, którzy znależli się tam przypadkowo (np. presja rodziny, pobudki materialne, czy spokojnego zycia)
  • Dremor_
   06.11.2019 20:57
   Dremor_
   Smutna rzeczywistość jest taka, że ci z powołaniem zwykle nie kończą seminarium. Kościół postawił na model uległych, przytakujących biskupowi księży, którzy nie będą sprawiać problemów. A osobiste zaangażowanie księdza to najczęściej właśnie "problem".
   doceń 3
 • GrzegorzN
  06.11.2019 14:33
  Uderzające dla mnie jest, że szukając przyczyn spadu seminarzystów Kościół nigdy nie wskazuje na siebie. Zawsze są to tylko przyczyny zewnętrzne, niezależne od Kościoła. I to moim zdaniem jest podstawowy problem.
  Kościół powinien zrozumieć, że jest wiele rzeczy, na które ma wpływ, które bezpośrednio wpływają na decyzję powołanych, czy to powołanie przyjmą. Na Przykład takie rzeczy jak:
  - ogólny wizurunek księży,
  - obecność Kościoła w internecie,
  - postawa katechetów i opiekunów ministrantów,
  - dostępność informacji o rekrutacji i życiu w seminarium.
  doceń 17
  • Dremor_
   07.11.2019 08:27
   Dremor_
   Na problem wewnątrz Kościoła w związku z tymi wynikami wskazywał abp. Polak. Naturalne jest, że GN o tej wypowiedzi nawet nie wspomniał, widać nie pasowała do linii ideologicznej czasopisma.
   doceń 1
 • Tomaszszcz
  06.11.2019 19:12
  Nierozliczone grzechy pedofilii przez Episkopat Polski sa glowną przyczyną niewstepowania mlodych do seminarium! Bo sie boja odpowiedzialnosci nie za swoje grzechy! Nierozliczone przez polskich biskupow! Bo jest zmowa milczenia!
  doceń 4
 • ptyś
  07.11.2019 22:57
  Biskupi właśnie walczą z Marszem Niepodległości i jego plakatem. Kard. Nycz zakazał mszy w Kościele Wszystkich św. A potem będzie płacz, że nie ma kleryków, kryzys powołań. Dodajmy, ciężko zapracowany przez biskupów. Za każdego młodego człowieka, który nie rozpoznał powołania, bo nie spotkał księdza na tym Marszu, biskupi zdadzą sprawę na Sądzie! Bo przecież w tym marszu pójdą młodzi ludzie, którzy powinni zasilić seminaria!
  doceń 0
 • GrzegorzN
  08.11.2019 09:10
  W sprawie powołań, jakiś czas temu wysłałem swój osobisty apel do redakcji Gościa i kilku innych mediów katolickich. Pozostałe go zignorowały, a Gość zamieścił w listach:
  https://www.gosc.pl/doc/5830631.Modlitwa-za-powolanych-to-za-malo
  doceń 0
 • janek32
  09.11.2019 20:42
  Opisałem dwóch biskupów z imienia i nazwiska wskazując ich grzechy. Bez wulgaryzmów, same fakty. Redakcja Gościa skasowała komentarz. Taka wolność słowa. Mogę się do Ordo Iuris zgłosić, napiszą pozew jak w sprawie Googla?
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL