Nowy numer 49/2023 Archiwum

ISW: wywiad wojskowy USA sądzi, że wojska ukraińskie mogą do końca roku przełamać linie rosyjskie na południu

Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA) Trent Maul ocenia, że istnieje "realna możliwość", iż do końca roku siły ukraińskie przedrą się przez wszystkie linie obrony wojsk rosyjskich na południu frontu - podał w najnowszej analizie waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW cytuje wypowiedź Maula, szefa działu analiz DIA, dla tygodnika "Economist". Odnosząc się do niedawnych postępów sił ukraińskich na północny zachód od Werbowego, w zachodniej części obwodu zaporoskiego, Maul ocenił, że Ukraińcy przesunęli się ku drugiej linii obrony Rosjan. Uznał, że przełamanie pierwszej z trzech linii obrony rosyjskiej sprawia, iż realistyczne jest pokonanie pozostałych dwóch linii do końca bieżącego roku.

Zobacz: Bieżąca relacja z wojny w Ukrainie

Niemniej - zdaniem przedstawiciela DIA - w trzeciej linii obrony sił rosyjskich znajduje się znaczna część umocnień. Ta opinia Maula jest sprzeczna z niektórymi ocenami ukraińskimi, cytowanymi przez ISW, które sugerują, że trzecia linia ma tylko charakter pomocniczy.

Jak przyznaje amerykański think tank, rosyjska obrona "nie jest jednolita wzdłuż całej linii frontu na południu Ukrainy". Jednak oceny dotyczące trudności z jej przełamaniem "mogą być wnioskami wyciąganymi na podstawie ograniczonych informacji, pochodzących z niewielkich odcinków frontu" - ostrzegają eksperci.

Tak więc, choć siły ukraińskie odnoszą na południu sukcesy taktyczne i kontrofensywa może odnieść sukces operacyjny jeszcze w 2023 roku, to "dalsze linie rosyjskich pozycji obronnych wciąż są znaczącym wyzwaniem" dla Ukraińców - konkluduje ISW.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama