Naukowcy niesłuszni

Na katolickim uniwersytecie w Warszawie miała odbyć się konferencja o homoseksualizmie. Jednak gdy „Gazeta Wyborcza” napisała, że wezmą w niej udział naukowcy o niewłaściwych poglądach, przestraszone władze uczelni natychmiast konferencję odwołały.

Chodzi o Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego władze podjęły szokującą decyzję: wyprosiły ze swoich murów naukowców, których badania są zbieżne z nauką Kościoła o homoseksualizmie. – Przyczyną jest bardzo niezdrowa wrzawa, jaką wywołała „Gazeta Wyborcza” – tłumaczył w rozmowie z „Gościem” swoją decyzję prorektor UKSW prof. Marek Kowalski.

Uczelnia jest posłuszna
Mowa o artykule „Obłędne nauki o gejach” w „Gazecie Wyborczej” z 6 maja. Dziennikarze „Wyborczej” zaatakowali zaproszonych na konferencję naukowców, przyklejając im łatkę homofobów. Wicenaczelny Piotr Pacewicz grzmiał w komentarzu: „Taka konferencja kompromituje katolicką uczelnię”. I apelował o jej odwołanie, żeby gejom, którzy pewnie też studiują na UKSW, nie było przykro. Tekst „Wyborczej” nie był zaskoczeniem. Wiadomo, że w tej sprawie „Gazeta” ma poglądy wprost wrogie wobec nauki Kościoła. I ma prawo pisać, co jej się podoba, nawet jeśli w jej tekstach na ten temat ideologia bierze górę nad argumentami naukowymi. Zaskoczeniem dla wielu katolików nie były więc teksty „Wyborczej”, ale fakt, że na krytykę w GW władze katolickiej uczelni zareagowały pospiesznym odwołaniem konferencji.

Jeśli władze UKSW liczyły, że odwołując konferencję, odzyskają święty spokój, to musiały bardzo się zdziwić. Studenci z Koła Naukowego Myśli Politycznej i Prawnej UKSW, którzy organizowali konferencję, przenieśli ją bowiem do sąsiedniego Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego. A Internet napełnił się głosami oburzenia na władze uczelni. Młodzi ludzie pisali, że władze UKSW widać nie mają pojęcia, kim był patron tej uczelni, kard. Wyszyński. Dziennikarz internetowego portalu Fronda.pl skomentował tekst „Wyborczej”: „Artykuł jest opatrzony komentarzem jednego z czołowych publicystów dziennika, Piotra Pacewicza, znanego z tego, że niespełna rok temu nawoływał do zabicia dziecka 14-letniej Agaty z Lublina. Dzisiaj ten sam człowiek dyktuje władzom katolickiej uczelni, kto ma prawo na niej wykładać”. Na UKSW zaczęły też napływać listy elektroniczne z protestami internautów.

Geje burzą społeczeństwo
Konferencji „Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia”, choć odbywała się poza uczelnią, przysłuchiwało się ostatecznie około 400 osób. Głos zabierali profesorowie PAT, UAM i UKSW. Mówili o genezie zaburzeń homoseksualnych, o etycznych i psychologicznych aspektach homoseksualizmu. Wykład wygłosiła także osoba, której tolerancyjni wielbiciele politycznej poprawności już całkiem nie chcą słuchać: dr Paul Cameron, psycholog i badacz seksualności z USA, twórca Instytutu Badań nad Rodziną.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Przemysław Kucharczak