Nowy numer 37/2021 Archiwum

Jak dobrać parametry szkieł okularowych?

Okulary to najchętniej stosowana metoda korekcji wad wzroku. Mogą je nosić zarówno osoby z krótkowzrocznością i nadwzrocznością, jak i astygmatycy czy prezbiopii. Kompletna para okularów składa się z oprawek i szkieł korekcyjnych. O ile wybór oprawek pozostaje właściwie kwestią indywidualną, o tyle przy doborze szkieł trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Aby mieć pewność, że dane okulary będą dla nas odpowiednie, należy udać się do okulisty bądź optometrysty, który zbada nasz wzrok i pomoże ustalić najlepsze parametry soczewek okularowych.

Jakie szkła do okularów wybrać?

Okulary korekcyjne to nieodłączny atrybut każdej osoby potrzebującej korekcji wady wzroku. Określenie parametrów szkieł do okularów to zadanie dla specjalisty. Jeżeli więc potrzebujemy nowej pary okularów, powinniśmy w pierwszej kolejności umówić się na badanie optometryczne. Wykonywaniem takich badań zajmują się eksperci w zakresie korygowania wad wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, czyli optometryści. W celu ustalenia parametrów soczewek okularowych niezbędne jest przeprowadzenie badanie refrakcji/wady wzroku. Aby maksymalnie dopasować szkła i oprawki do budowy oczu dobrze jest także przeprowadzić pomiar rozstawu źrenic. Rozstaw źrenic zapisuje się za pomocą skrótu PD (z ang. pupillary distance). Jest to wartość mierzona między środkami źrenic oczu a grzbietem nosa. Dokonując pomiaru rozstawu źrenic możemy dowiedzieć się, jaka jest odległość między środkiem jednej źrenicy a drugiej. To informacja, która jest szczególnie ważna dla salonu optycznego, który wykona twoje okulary. Wynik PD pozwala idealnie dopasować szkła i oprawki do budowy twarzy danej osoby. Rozstaw źrenic zawsze podawany jest w milimetrach, co pozwala zachować maksymalną precyzję. Standardowy wynik pomiaru u osoby dorosłej przyjmuje zazwyczaj wartości od 54 do 74 mm, natomiast u dziecka od 43 do 54 mm. Jeżeli pomiaru PD dokonuje specjalista, otrzymane dane są zapisywane na recepcie okularowej.

Parametry określające soczewki okularowe

Jak dobrać parametry szkieł okularowych?

Z wypisaną receptą na okulary należy udać się do optyka w celu zamówienia odpowiednich soczewek i dobrania pasujących do nich oprawek. Okulary korekcyjne można nabyć stacjonarnie bądź w e-sklepie. Bardzo duży wybór modnych oprawek w przystępnych cenach dostępny jest na przykład w salonie wOkularach.pl. To autoryzowany sprzedawca markowych okularów online. Oto link do najnowszej oferty: https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne. Do wykonania okularów niezbędnych jest kilka istotnych parametrów. Na recepcie okularowej znajdują się m.in. takie pola jak:

  • dal (górna część recepty) - oznacza korekcję okularową w sytuacji, gdy potrzebujesz szkieł do codziennego użytkowania, np. do patrzenia na przedmioty znacznie oddalone od ciebie,

  • bliż (dolna część recepty) - definiuje parametry okularów do czytania lub pracy przy monitorze komputerowym,

  • cylinder - parametr określający stopień korekcji astygmatyzmu,

  • oś cylindra - parametr podawany w przypadku szkieł cylindrycznych,

  • PD - parametr określający rozstaw źrenic.

O tym, jak wybrać parametry szkieł podczas składania zamówienia online, możesz poczytać na stronie wokularach.pl.

Czym grozi noszenie okularów o złych parametrach?

Odpowiednie parametry okularów korekcyjnych to gwarancja dobrego samopoczucia. Prawidłowo dopasowane szkła i oprawki zapewniają użytkownikowi ostrość widzenia i komfort na co dzień. Z kolei źle dobrane okulary mogą przyczyniać się nie tylko do pogorszenia ostrości wzroku, lecz także dawać wiele uciążliwych objawów. Podwójne widzenie, ciągłe łzawienie, wrażenie nieostrego i zamazanego obrazu to sygnały, których pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu ponownego dopasowania szkieł. Noszenie okularów z nieprawidłowym centrum optycznym, czyli takich wykonanych bez uwzględnienia wyniku pomiaru rozstawu źrenic, skutkuje z kolei mniejszym komfortem patrzenia na przedmioty znajdujące się w pobliżu lub w oddali. Warto podkreślić, że okulary z niewłaściwie dopasowanymi parametrami nie są tak skuteczne w korygowaniu niedoskonałości widzenia. Noszenie takich szkieł może sprawiać, że wada wzroku nadal będzie się pogłębiać. Nieprawidłowy PD prowadzi także do wielu dokuczliwych dolegliwości fizycznych, m.in. regularnych bólów oczu i głowy, rozkojarzenia i problemów z koncentracją czy nadmiernego uczucia zmęczenia.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama