Nowy numer 3/2021 Archiwum

Schody wewnętrzne - jak oświetlić?

Wbrew pozorom, odpowiednie oświetlenie schodów wcale nie jest proste. Planując rozmieszczenie lamp ledowych trzeba mieć na uwagę funkcjonalność, także bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów. Dodatkowo, idealnie gdyby światło stanowiło też dekorację zmieniającą schody w przestrzeń wyjątkową. Choć wiadomo czym się kierować podczas planowania, to nie zawsze jest to łatwe zadanie. Dobrze już z góry założyć, że na projekt oświetlenia schodów poświęci się trochę czasu. W przeciwnym razie oświetlenie przyniesie odwrotny efekt niż zamierzony.

Oświetlenie schodowe

Planowanie i projekt

Przemyślany projekt to sposób na dobre, zjawiskowe oświetlenie. Wydaje się, że zasady rządzące prawidłowym oświetleniem schodów są proste i oczywiste. Uwzględnienie ich wszystkich w jednym projekcie to jednak już prawdziwa sztuka. Podstawowe zasady, którymi warto, a nawet trzeba się kierować, podczas planowania i montażu oświetlenia schodów to:

  • Dbanie o to aby przestrzeń nie była zbyt jasna. 
  • Kontrast w porównaniu z innymi pomieszczeniami może być drażniący dla oczu i powodować oślepienie, co także przekłada się na bezpieczeństwo. 
  • Całe oświetlenie powinno posiadać wyłączniki oraz włączniki, czasami zamiast włączników może pojawić się czujnik ruchu.

Widoczność oświetlenia schodowego
Każdy stopień schodów musi być widoczny. Światło nie musi się rozchodzić równomiernie na całą konstrukcję schodów, jednak każdy stopień, mimo że może być trochę gorzej oświetlony, to jednak musi być w 100%. Wiązka światła musi zawsze prowadzić na stopnie. To ważna zasada o której warto zawsze pamiętać. Dodatkowo, ważne są też odpowiednie oprawy. Te nie powinny oślepiać wchodzących ani też odbijać światła, które pochodzi z lamp ledowych.

Stąpaj po ziemi.

Rozłożenie lamp powinno w pełni uwzględniać układ schodów, a także długość stopni i ich liczbę. Warto uwzględnić materiał wykonania, a także takie przypadki, jak uszkodzenie oświetlenia, jego zalanie czy zabrudzenie.

Możliwe rodzaje oświetlenia wybierane do oświetlenia schodów

Decydując się na oświetlenie schodów można wybierać ogólnie przyjemniej tych koncepcji.

Oświetlenie punktowe

To rozwiązanie jest jednym z najczęściej wybieranych, głównie dlatego, że cieszy oko, a odpowiednio umieszczone oczka doskonale rozpraszają światło w odpowiednim kierunku. Oświetlenie punktowe wymaga przemyślanego rozmieszczenia, także specjalnych lamp ledowych, głównie za sprawą tego, że źle lampki na ścianie mogą oślepiać.

Zwłaszcza, osoby wchodzące, jeżeli światło znajdzie się na wysokości ich oczu. Takie rozwiązanie zazwyczaj korzysta z lamp halogenowych rozmieszczonych na ścianie w postaci oczek. Warto pamiętać o tym, że szybko się one rozgrzewają - to również powinno zostać uwzględnione w projekcie.

Oprawy świetlne

Sam pomysł czerpie ideę od oświetlenia taśmowego, jednak różni się źródłem światła. Jest ono mocniejsze. To rozwiązanie wykorzystuje się głównie do uzyskania atrakcyjnego efektu wizualnego. Nie wszystkim pasuje taki sposób oświetlenia stopni. Należy więc mieć to na uwadze.

Często wybieranym wariantem takiego rozwiązania jest podstopnica. która skrywa lampy halogenowe. Te z kolei mogą oślepiać, ponieważ ich światło skierowane jest do góry. Z drugiej jednak strony, budują doskonałą atmosferę wokół schodów.

Oświetlenie taśmowe (wykorzystanie taśmy led)

Rozwiązaniem łatwym oraz prostym w montażu, który można przeprowadzić samodzielnie, są paski i taśmy LED.

Doskonale definiują stopnie. Decydując się na paski ledowe warto pamiętać o doborze odpowiedniej jasności barwy światła. Nie mniej ważna jest wysokość zamontowania. Taśmy LED nie mogą znajdować się na wysokości oczu. W przeciwnym razie będą oślepiać wchodzących.

Oświetlenie ogólne. Wykorzystuje się do niego kinkiety, które umieszczone są wysoko. Do wyboru są dwie opcje. Pierwsza uwzględnia światło skierowane na sufit, opcja druga kieruje światło na stopnie. Decydując się na kinkiety warto pamiętać o tym, że mogą oślepiać użytkowników.

Aby tego uniknąć stosuje się światła charakteryzujące się mniejszą jasnością niż w innych, poprzednio wymienionych, rozwiązaniach.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama