Nowy numer 4/2021 Archiwum

Co zrobić, żeby wyjechać na misje?

Co zrobić, żeby wyjechać na misje? Od marzenia do jego realizacji może upłynąć zaledwie kilka miesięcy, jak to było w przypadku Barbary Kisickiej, która już po pół roku współpracy z "Dziełem na Misji" wyjechała na miesiąc do Argentyny. O tym, jak powstała Fundacja Dzieło na Misji, komu pomaga, jak ją można wspomóc oraz ile kosztuje roczne stypendium naukowe dla dziecka w Etiopii - opowiada wolontariuszka misyjna w rozmowie z KAI.

Wasz pierwszy wyjazd do Etiopii zaowocował ciekawym projektem stypendiów naukowych dla tamtejszych dzieci.

Tak, podczas pobytu w Etiopii wolontariusze zauważyli, że jest tam grono uczniów wybitnie zdolnych, a także uczniów z bardzo ubogich rodzin, których na pewno nie będzie stać na dalszą edukację. Okazało się też, że nie wykorzystano całości zgromadzonych na wyjazd środków. Po konsultacji oraz w porozumieniu z Ojcami Misjonarzami i Fundacją "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zdecydowano, że środki te przeznaczone zostaną na stypendia dla uczniów. Warto podkreślić, że nie są to duże kwoty. Roczny koszt nauki jednego dziecka w Etiopii, czyli coś, co może przesądzić o zmianie jakości jego życia i stać się dla niego ogromną szansą to ok. 30 zł, czyli wartość naszych niewielkich zakupów.

Przyznaliśmy wówczas ok. 30 stypendiów. Połowa to stypendia naukowe dla uczniów wybitnych, połowa – socjalne, dzięki którym edukację kontynuować mogą dzieci bardzo ubogie. Stypendium przyznawane jest na rok. Odnawiane ma być tak długo, jak długo dana osoba będzie chciała kontynuować naukę. Koordynacją programu stypendialnego zajmuje się siostra zakonna, która pracuje na miejscu, będąca w kontakcie z nami, ze szkołą i z uczniami. Chcemy ten pomysł kontynuować.

Jak wygląda przygotowanie wolontariuszy do wyjazdu?

Wiadomo, trzeba podszkolić język, lepiej poznać kulturę, tradycje. Podczas przygotowania do wyjazdu mamy zawsze serię spotkań tematycznych, podczas których rozmawiamy o rozmaitych niuansach kulturowych. Natomiast filarem przygotowania jest formacja duchowa, nad którą czuwają ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia. Podczas dotychczasowych przygotowań rozważaliśmy m.in. encyklikę papieża Jana Pawła II Redemptoris missio i adhortację Evangelii gaudium papieża Franciszka. Korzystamy również z książki autorstwa bł. Józefa Allamano, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia "Takimi bądźcie". Książka ta skierowana jest do samych misjonarzy, natomiast zawiera ona tak wiele mądrości na temat życia misyjnego i życia duchowego, że chcemy, by bł. Allamano stał się duchowym przewodnikiem także dla nas.

Spotkania formacyjne odbywają się mniej więcej raz w miesiącu w domu macierzystym Zgromadzenia w Kiełpinie. Przeżywamy wspólnie Msze św., czuwania, adoracje. Odbywamy rekolekcje. Warto zaznaczyć, że jako wolontariusze misyjni – podobnie jak i misjonarze – jesteśmy oficjalnie posyłani przez Kościół. Przed każdym wyjazdem, podczas czerwcowego odpustu Matki Bożej Pocieszenia, otrzymujemy z rąk hierarchy Kościoła katolickiego krzyże misyjne oraz błogosławieństwo na czas służby za granicą. Dla przykładu, przed rozpoczęciem misji w Argentynie podczas specjalnej uroczystości posłał nas nuncjusz apostolski w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio, wręczając nam krzyże misyjne i różańce poświęcone przez papieża. Pamiętam, że było to dla mnie bardzo dużym przeżyciem.

Jakie są plany Fundacji na przyszłość?

Chcemy wrócić do miejsc, w których już byliśmy, i pogłębiać nasze zaangażowanie w pomoc tamtejszym społecznościom, jak najlepiej odpowiadając na jej potrzeby. Mamy nadzieję, że z czasem uda nam się dotrzeć też do innych wspólnot, które potrzebują wsparcia. W pierwszej kolejności będziemy się zapewne koncentrować na tych rejonach, w których znajdują się placówki prowadzone przez Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia, ze względu na życzliwość i oferowane nam wsparcie w kraju i poza nim, ale z czasem chcemy docierać też do innych regionów. Oczywiście na to wszystko potrzeba i sił, i środków. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych i prosimy o wsparcie, za które już teraz dziękujemy!

Fundacja Dzieło na Misji
ul. Rolnicza 219
05-092 Kiełpin
e-mail: namisji@dzielo.pl

NIP: 1182195871
REGON: 383609046
KRS: 0000789380

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze