Nowy numer 24/2018 Archiwum

Z kartą w portfelu

Karty płatnicze, kredytowe, bankomatowe – czym się różnią? Statystyczny Polak ma w kieszeni przynajmniej jedną z nich.

Korzystaj bezpiecznie

Zachowania podstawowych zasad ostrożności wymaga też korzystanie z bankomatów. Przestępcy mogą próbować przejąć informacje z naszej karty, żeby później wyczyścić konto z pieniędzy. Jedną z metod tego procederu jest tzw. skimming. Polega on na tym, że złodzieje zakładają na bankomacie małą kamerę śledzącą PIN oraz urządzenie kopiujące dane z paska magnetycznego karty. Jeśli na bankomacie zauważymy jakieś elementy, które wyglądają na przyczepione, albo jeśli klawiatura dziwnie się zachowuje (np. sprężynuje) podczas wpisywania kodu, może to znaczyć, że przy urządzeniu ktoś majstrował. Na skimming bardziej narażone są automaty stojące w mało ruchliwych miejscach. W oddziałach banków czy na uczęszczanych ulicach złodziejom trudniej jest niepostrzeżenie coś zamontować.

A co zrobić, kiedy zgubimy kartę płatniczą albo zostanie nam ukradziona? Koniecznie trzeba ten fakt zgłosić w banku, który kartę wydał. Karta zostanie zastrzeżona i nikt inny nie będzie mógł z niej skorzystać. Utraconą kartę można zastrzec, korzystając z Systemu Zastrzegania Kart. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828 i postępować zgodnie z usłyszanymi instrukcjami, a system przekieruje do infolinii wydawcy karty w celu jej zastrzeżenia. System działa codziennie przez 24 godziny na dobę, a usługa jest bezpłatna. Umożliwia zastrzeganie kart wszystkich banków. Dzwonić można także z zagranicy. Więcej informacji na temat funkcjonowania tego systemu można znaleźć na stronie zastrzegam.pl. •

Uwaga, konkurs!

Przeczytaj uważnie tekst z cyklu „Domowe finanse”, rozwiąż krzyżówkę, znajdującą się na ostatniej stronie dodatku telewizyjnego, i odczytaj hasło utworzone z ponumerowanych liter. Nagrody czekają!

Podstawowe rodzaje kart płatniczych

Podstawowe rodzaje kart płatniczych

Debetowa – to karta wydawana do rachunku płatniczego (konta). W momencie przeprowadzania transakcji przy jej użyciu pobierana jest należność z konta posiadacza karty. Aby więc transakcja mogła dojść do skutku, na koncie musi znajdować się odpowiednia ilość środków.

Kredytowa– nie jest związana z kontem osobistym. Opiera się na limicie kredytowym przyznanym przez wydawcę karty. Do wysokości tego limitu posiadacz karty może zawierać transakcje bezgotówkowe (można też pobierać gotówkę w bankomatach, ale to się nie opłaca). W określonym czasie (najczęściej raz w miesiącu) posiadacz takiej karty otrzymuje wykaz transakcji wykonanych kartą oraz informacje dotyczące sposobu i terminu spłacenia zadłużenia. Jeśli spłaci całe zadłużenie w terminie, odsetki nie zostaną naliczone.

Obciążeniowa – inaczej karta z odroczonym terminem płatności. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, wydawca karty udziela klientowi limitu kredytowego, ale karta ta jest najczęściej powiązana z rachunkiem płatniczym. Odroczona płatność polega na tym, że klient zobowiązuje się do zapewnienia środków na spłatę całości zadłużenia w określonym terminie, a wydawca pobiera wtedy środki z rachunku klienta.

Przedpłacona (typu prepaid)– wymaga zasilenia np. za pomocą polecenia przelewu na tzw. konto techniczne wydawcy karty. Zasilone karty mogą być następnie użyte przy przeprowadzaniu transakcji aż do wysokości salda na karcie. Karta taka może być wydana na okaziciela, czyli nie musi być przypisana konkretnej osobie. Wirtualna– działa podobnie jak karta przedpłacona. Różnica polega na tym, że karta wirtualna nie jest wydawana w fizycznej postaci. Jest to numer, którego można używać w transakcjach bezgotówkowych typu card not present, czyli np. do zakupów w internecie. Nie umożliwia wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Wygraj nagrody!

Atrakcyjne nagrody czekają na uczestników zabawy dostępnej na internetowej stronie cyklu „Domowe finanse”. Wystarczy wejść na: www.gosc.pl/Domowe_finanse i rozwiązać quiz lub wypełnić ankietę dotyczącą treści artykułu z cyklu „Domowe finanse”. Wśród uczestników zabawy zostaną rozlosowane nagrody.

« 1 2 »
oceń artykuł
Poprzednie cykle edukacyjne