Nowy numer 22/2023 Archiwum

522 błogosławionych męczenników z Hiszpanii

Niech męczennicy przyczyniają się do tego, abyśmy byli chrześcijanami konkretnymi a nie tylko malowanymi, chrześcijanami czynów a nie słów - zaapelował Franciszek w przesłaniu do uczestników dzisiejszej beatyfikacji 522 ofiar wojny domowej w Hiszpanii z lat 1936-39.

Była to największa grupa ofiar tamtej wojny, wyniesionych na ołtarze w czasie jednej uroczystości, a zarazem jedna z największych beatyfikacji i kanonizacji w dziejach Kościoła.

Odbyła się ona 13 października w Tarragonie z działem ponad 120 kardynałów i biskupów z Hiszpanii i zagranicy, przeszło 1300 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ok. 40 tys. wiernych. Mszy św. i obrzędowi beatyfikacji przewodniczył w imieniu Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

W swym wideoprzesłaniu papież wyjaśnił, że męczennicy „to chrześcijanie zdobyci przez Chrystusa, uczniowie, którzy dobrze poznali sens tego «umiłowania aż do końca», które doprowadziło Jezusa na krzyż”. Nie istnieje bowiem „miłość na raty, miłość w kawałkach”, jest ona całkowita i „gdy się kocha, kocha się aż do skrajności”. - Chrystus „wyprzedza” nas w miłości, męczennicy naśladowali Go w miłości aż do końca - dodał Franciszek.

Zachęcił do naśladowania męczenników. - Zawsze trzeba trochę umrzeć, aby wyjść z samych siebie, ze swego egoizmu, ze swego dobrobytu, ze swego lenistwa, ze swych smutków i otworzyć się na Boga, na innych, zwłaszcza na tych najbardziej potrzebujących. Błagajmy męczenników o wstawiennictwo, abyśmy byli chrześcijanami konkretnymi, chrześcijanami czynów a nie słów, abyśmy nie byli chrześcijanami przeciętnymi, chrześcijanami pomalowanymi przez chrześcijaństwo, ale bez istoty; oni nie byli malowani, ale byli chrześcijanami aż do końca; prośmy ich o pomoc, aby utrzymać silną wiarę, mimo trudności i abyśmy byli w ten sposób zaczynem nadziei oraz twórcami braterstwa i solidarności - mówił papież.

Wśród nowych błogosławionych jest 3 biskupów: Manuel Basulto – ordynariusz Jaén, Silvio Huix Mirapleix – z Léridy i Manuel Borràs – pomocniczy Tarragony, poza tym 82 kapłanów diecezjalnych z 8 diecezji i 3 seminarzystów, 412 zakonników i zakonnic z 24 zakonów i zgromadzeń męskich i żeńskich, najwięcej braci szkolnych – 74, braci marystów – 66, benedyktynów – 38 i kapucynów – 33; 15 męczenników należało do Bractwa Diecezjalnych Kapłanów Robotników, ponadto w gronie tym było 7 świeckich: 5 mężczyzn i 2 kobiety.

Na ogólną liczbę 522 męczenników złożyły się 33 sprawy prowadzone w różnych okresach w całym kraju. Najwięcej przyszłych błogosławionych pochodzi z archidiecezji tarragońskiej – 147 i to przesądziło o tym, że cała uroczystość odbywa się w tym katalońskim mieście.

W gronie nowych błogosławionych jest 515 Hiszpanów i 7 cudzoziemców, w tym 3 z Francji oraz po jednej osobie z Kuby, Kolumbii, Filipin i Portugalii.

W homilii kard. Amato podkreślił, że „nic nie usprawiedliwia bratobójczej wojny ani zabijania bliźniego”. Wskazał, że Hiszpania jest ziemią pobłogosławioną krwią męczenników z lat wojny domowej, których już ponad tysiąc zostało wyniesionych na ołtarze w czasie 14 ceremonii beatyfikacyjnych. Zaznaczył jednocześnie, że są oni ofiarami nie samej wojny, lecz „radykalnego prześladowania religijnego”, którego celem była „zaprogramowana eliminacja Kościoła”. Nazwał lata 30. XX w. „ ciemnym okresem antykatolickiej wrogości”. Wynoszeni dziś na ołtarze męczennicy byli ludźmi pokoju, którzy „nie nienawidzili nikogo, lecz kochali wszystkich i pragnęli dla wszystkich dobra”.

Kardynał zacytował włoskiego kapłana i polityka, ks. Luigiego Sturzo, który mówił, że „współczesne ideologie są prawdziwymi religiami bałwochwalczymi, domagającymi się ołtarzy i ofiar, przede wszystkim ofiar - tysięcy, a nawet milionów”.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaznaczył, że Kościół oddaje cześć swym dzielnym synom poprzez kult publiczny. A będąc „domem miłosierdzia”, nie szuka winnych. Istotą chrześcijaństwa jest bowiem przebaczenie - takie jest też przesłanie starożytnych i współczesnych męczenników.


Oto polski tekst przesłania papieskiego:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry,

z całego serca łączę się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości w Tarragonie, podczas których w obecności licznego grona duszpasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich są beatyfikowani męczennicy.

Kim są męczennicy? Są to chrześcijanie zdobyci przez Chrystusa, uczniowie, którzy dobrze poznali sens tego „umiłowania aż do końca”, które doprowadziło Jezusa na Krzyż. Nie istnieje miłość na raty, miłość w kawałkach. Miłość jest całkowita: i gdy się kocha, kocha się aż do skrajności. Na Krzyżu Jezus odczuł ciężar śmierci, ciężar grzechu, ale całkowicie zaufał Ojcu i przebaczył. Wypowiedział jedynie słowa, ale oddał życie. Chrystus „wyprzedza” nas w miłości, męczennicy naśladowali Go w miłości aż do końca.

Święci Ojcowie mówią: „Naśladujmy męczenników!”. Zawsze trzeba trochę umrzeć, aby wyjść z samych siebie, ze swego egoizmu, ze swego dobrobytu, ze swego lenistwa, ze swych smutków i otworzyć się na Boga, na innych, zwłaszcza na tych najbardziej potrzebujących.

Błagajmy męczenników o wstawiennictwo, abyśmy byli chrześcijanami konkretnymi, chrześcijanami czynów a nie słów, abyśmy nie byli chrześcijanami przeciętnymi, chrześcijanami pomalowanymi przez chrześcijaństwo, ale bez istoty; oni nie byli malowani, ale byli chrześcijanami aż do końca; prośmy ich o pomoc, aby utrzymać silną wiarę, mimo trudności i abyśmy byli w ten sposób zaczynem nadziei oraz twórcami braterstwa i solidarności.

I proszę was, abyście się modlili za mnie. Niech Jezus wam błogosławi a Maryja Panna niech otacza was opieką.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast