Jubileusz koronacji figury. To tutaj Maryja podzieliła się władzą z kard. Karolem Wojtyłą. To u Jej stóp klękają miliony pielgrzymów i proszą o błogosławieństwo w rozmaitych sprawach.
Biały Pielgrzym
Trudno chyba zliczyć wszystkich gości tych maryjnych imienin, którzy pielgrzymują do Ludźmierza. Ksiądz kustosz pamięta bardzo dobrze rozmowę, którą odbył nie tak dawno w ogrodzie różańcowym. – Starsza pani zwróciła się do mnie i przedstawiła swoich wnuków i prawnuków. Była z Ostrowska. Powiedziała, że chciała im pokazać sanktuarium, gdzie przyprowadziła ją pierwszy raz prababcia. „Wskazywała, jak Maryja jest ważna w życiu” – mówiła mi. Na końcu dodała, że przychodzi pożegnać się z sanktuarium, bo jest już w sile wieku i choruje. „Tyle razy tu przyjeżdżałam, chciałabym wszystko sobie poukładać i odejść w spokoju”. W roku jubileuszowym wszyscy pielgrzymi mogą otrzymać specjalne certyfikaty z pamiątkową pieczątką. Są też do kupienia okolicznościowe publikacje, wspomniany album, a także książka będąca pokłosiem sympozjum naukowego „Maryja w wierze Kościoła i narodu”. W ramach przygotowania do jubileuszu wykonano też szereg ważnych prac remontowych, m.in. przy fasadzie wieży bazyliki. Jubileusz to przede wszystkim okazja do przypomnienia wizyty najważniejszego pielgrzyma w sanktuarium. – Wizytę bł. Jana Pawła II traktuję jako źródło i oparcie, z którego płyną wszystkie inne inicjatywy. Przed nami wielkie zadanie, aby ciągle wracać do tamtych chwil i nigdy o nich nie zapomnieć. Oto nieustannie Biały Pielgrzym daje każdemu z nas do ręki różaniec. Osobiście dziękuję Panu Bogu, że pozwolił mi być gospodarzem tego wielkiego wydarzenia – wspomina ks. kustosz. Postać bł. Jana Pawła II i jego związki z sanktuarium oraz z całym regionem górale przypomnieli w operze, wystawionej dwukrotnie w ogrodzie różańcowym.
Sanktuaryjne ciekawostki
• Figurę MBL – jak głosi tradycja – ufundował w XIII w. kupiec – który z wozem pełnym towarów przywiezionych z Węgier ugrzązł w ludźmierskich bagnach – jako wotum za ocalenie. • Spadające berło widnieje w herbie nowotarskiego starostwa. Wizerunek MBL znajduje się na wielu sztandarach jednostek OSP, oddziałach Związku Podhalan i innych placówek oraz instytucji. • MBL na swoją opiekunkę wybrali żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Maryja towarzyszy im już od 1936 r. Uświetniają oni wiele ludźmierskich uroczystości. W czasie jednej z nich ofiarowali Gaździnie Podhala krzyż odlany z pocisków, które spadły na polską bazę w Iraku, gdzie stacjonowali. • Od 1998 r. w pierwszą sobotę czerwca do sanktuarium przychodzą pątnicy w ramach całodniowej pielgrzymki „Sursum Corda” z Krzeptówek do Ludźmierza, na pamiątkę przejazdu tą trasą bł. Jana Pawła II. Odcinek ten pokonują również w każdą pierwszą niedzielę czerwca strażacy. Ich pojazdy są przystrojone flagami papieskimi i maryjnymi.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.