Wątpliwy urok dziurawej skarpety

Jesteś emerytem? Jest już kilka banków, które zaczęły rywalizować właśnie o Ciebie.

Aż 47 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma konta bankowego. Swoje emerytury i renty odbierają w gotówce za pośrednictwem listonosza.ZUS wolałby wpłacać im emerytury na konta, bo koszty wysyłania pieniędzy pocztą są wysokie: sięgają rocznie 300 mln zł. Ministerstwo Finansów oblicza, że gdyby udało się namówić do założenia konta w banku 70 proc. emerytów i rencistów, udałoby się zaoszczędzić około 130 mln zł. Podobnie jest w KRUS. Dzisiaj na konta bankowe emerytury pobiera tylko 30 proc. rolników. Gdyby było ich 70 proc., koszt przekazywania im pieniędzy byłby o ok. 47 mln zł mniejszy.

Powstała nawet Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, w której uczestniczą takie instytucje jak NBP czy ZUS. Koalicja chce przekonywać emerytów i rencistów do zakładania kont w bankach. Przygotowywany przez rząd „Program rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce” ambitnie zakładał, że w 2013 r. konta w bankach będzie miało już 70 proc. emerytów.

Konta z listonoszem i apteką
Nie ma się co dziwić, że państwowe instytucje chcą zaoszczędzić. Jednak czy z tego może coś mieć zwykły emeryt i rencista, który przez lata obywał się bez konta w banku? Odpowiedź brzmi: może.

Najważniejsze powody są od lat te same: bezpieczniej trzymać pieniądze w banku niż w domu, gdzie są narażone na kradzież (nawet gdyby bank upadł, dostaniemy z powrotem trzymane w nim pieniądze dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu). Możemy też w sklepie płacić kartą, zamiast nosić w portfelu większe kwoty. A jednocześnie wciąż mamy łatwy dostęp do gotówki dzięki bankomatom. Ich liczba w Polsce przekroczyła już 17 tys.

Niektórzy emeryci trzymają się jednak od bankomatów z daleka, bo zdaje im się, że nie poradzą sobie z korzystaniem z karty debetowej. Nie wiedzą, że wsunięcie karty do bankomatu oraz wystukiwanie na klawiaturze bankomatu numeru PIN i kwoty, którą chcemy wybrać, to żadna filozofia. Wystarczy, że ktoś z rodziny jeden raz pokaże osobie starszej, jak wybiera się pieniądze z bankomatu. Ci starsi ludzie, którzy przełamali początkowe opory i zaczęli korzystać z bankomatów, nie wyobrażają już sobie życia bez karty. Oczywiście przy korzystaniu z karty trzeba też nauczyć się stosować środki bezpieczeństwa. Jest sporo ludzi, którzy ze strachu, że nie zapamiętają czterech cyfr numeru PIN, wypisują je sobie na karteczce i wkładają do... portfela, tuż obok karty. Jeśli złodziejowi uda się ukraść taki portfel, dostaje w prezencie kartę i PIN do niej.

Inne zagrożenie jest takie, że emeryt mieszkający na wsi, gdy już wybierze się do miasta, zapewne będzie wybierał z bankomatu większe sumy. Czy taka starsza, samotna osoba, zdążająca wolnym krokiem na przystanek nie będzie przyciągać wzroku przestępcy, który może obserwować bankomat? Jednak i przed tym można się zabezpieczyć, jeśli wybierzemy odpowiedni bank. Jeden z nich proponuje specjalnie dla seniorów konto, z którym związana jest darmowa usługa przynoszenia gotówki przez listonosza do domu. Emeryt może zlecić przyniesienie dowolnej sumy, kiedy mu wygodnie, dzwoniąc w przeddzień na infolinię lub składając dyspozycję na poczcie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Czytelnicy pytają

Masz pytanie do tekstów w cyklu
"Finanse seniora"?

Wyślij je na adres redakcji:
WKM "Gość Niedzielny"
ul. Wita Stwosza 11
40-042 Katowice
lub na adres e-mail:

 

Konkurs

Nagrody specjalne dla najwytrwalszych

Mamy przyjemność ogłosić zdobywców nagród specjalnych w konkursie "Finanse seniora"

Spośród licznych uczestników konkursu, którzy odpowiedzieli na wszystkie pytania zadawanie w ośmiu kolejnych numerach "Gościa Niedzielnego" nagrody specjalne otrzymują:

1. Justyna Mikulska z Wojnicza k. Tarnowa
2. Krystyna Nawrocka ze Słupska
3. Konrad Szałański z Płocka

Nagrody specjalne to m. in. skórzane portfele z licznymi przegródkami na karty do Państwa rachunków bankowych oraz srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 20 zł „Beatyfikacja Jana Pawła II”, ufundowane przez Narodowy Bank Polski. Serdecznie gratulujemy laureatom!

Lista wszystkich laureatów została opublikowana w "Gościu Niedzielnym" nr 12/2012.

Bardzo wielu z Państwa przesyłało swoje odpowiedzi na konkurs regularnie co tydzień. Żałujemy, że nie możemy docenić wszystkich wiernych czytelników cyklu "Finanse seniora". Mamy jednak nadzieję, że nagrodą pocieszenia jest dla wszystkich Państwa wiedza zdobyta podczas lektury poszczególnych odcinków. Być może przyczyni się ona w najbliższej przyszłości do podjęcia trafnych decyzji finansowych, które zaowocują poprawą stanu Państwa budżetów domowych. Serdecznie tego życzymy!

Redakcja "Gościa Niedzielnego"

Dodatki specjalne