Zapisane na później

Pobieranie listy

Świadkowie życia

Człowiek się czasami musi otrząsnąć, dostać po głowie obuchem, żeby się obudzić.

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk

|

GN 13/2024 Otwarte

dodane 28.03.2024 00:00

Żeby zrozumieć więcej, niż rozumiało się do tej pory. Dostrzec coś, czego się nie zauważało. Kilka dni temu, czytając zapowiedź polskiej premiery książki „Krwawy kobalt” Siddhartha Kary, profesora związanego z Uniwersytetem w Nottingham, doświadczyłem właśnie czegoś takiego jak uderzenie w głowę albo doświadczenie świadomości, która spadła jak grom z jasnego nieba. Książka ta znalazła się w ubiegłym roku na liście „New Yorkera”, a opisuje proceder wydobywania kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. Całkiem niedawno również oglądałem film na temat dzieci, które w takich kopalniach pracują, już nie tylko tracąc dzieciństwo, ale właściwie skazując się na poważne choroby i śmierć. Słowo „proceder” jest tu jak najbardziej na miejscu, bo w rzeczywistości chodzi o pracę wręcz niewolniczą. Ale to dzięki niej 75 procent osób używających baterii (najczęściej chodzi o te w naszych smartfonach) może cieszyć się swoim wypasionym sprzętem, aplikacjami, filmami i wideokonferencjami. Mało kto o tym myśli, a jeszcze mniej ludzi chyba ma z tego powodu wyrzuty sumienia, i nie chodzi mi o to, by je wzbudzać w konsumentach elektroniki, raczej o to, by nie zapominać, że krzywda dzieje się na tym świecie o wiele częściej, niż nam się wydaje, i ma swój ogromny wkład w budowanie społeczeństw konsumpcyjnych. I o tym, że wielu na tym świecie ma się o wiele gorzej niż my. Tak, świadomość jest czymś niezwykle ważnym, nie warto przeżywać życia nieświadomie – i dodam nieco prowokacyjnie: nie warto nie być świadomym tego, że się wierzy w lepszy świat. Tak. Jako chrześcijanie w taki właśnie lepszy świat wierzymy, a wyrzut prawosławnego teologa, że nie jesteśmy już triumfalnym pochodem życia przez cmentarze świata, tego właśnie dotyczy. Pora sobie ten wyrzut przypomnieć, gdy groby Pańskie w naszych kościołach opustoszeją już nie tylko z figury leżącego w nich Chrystusa, lecz i z nas samych, udających się na świętowanie z bliskimi przy obficie zastawionym stole.


Kochani Czytelnicy „Gościa Niedzielnego”!

Z ogromną radością zwracam się do Was z wielkanocnym „Chrystus zmartwychwstał!”, wiedząc, że każdy z Was radośnie odpowie: „Prawdziwie zmartwychwstał!”. Z radością pełną serdecznych życzeń: niech obecność Zmartwychwstałego wypełni Wasze serca pokojem w niespokojnych czasach!

W imieniu redakcji oraz całego Instytutu Gość Media ks. Adam Pawlaszczyk

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka