Zapisane na później

Pobieranie listy

O. Dariusz Wiśniewski SJ: Pan Bóg nie bawi się naszym proszeniem

Po co Bogu nasza wytrwałość w modlitwie? Czy odpowie? I kiedy? Na te i inne pytania odpowiada jezuita o. Dariusz Wiśniewski.

Franciszek Kucharczak

|

GN 08/2024

dodane 22.02.2024 00:00

Franciszek Kucharczak: Jezus, żeby nas zachęcić do modlitwy, posługuje się przypowieścią o wdowie nachodzącej sędziego. Ale ten sędzia to nieciekawa postać.

O. Dariusz Wiśniewski SJ:
Łatwiej dostrzegamy kontrast, gdy dowiadujemy się, że NAWET niesprawiedliwy sędzia, taki podły człowiek, będzie bronił tej osoby z powodu jej natarczywości. Więc tym bardziej Bóg. Myślę, że ta historia jest skierowana przede wszystkim do ludzi, którzy mają wielkie wątpliwości co do tego, czy dla Boga są kimś ważnym. Pan Jezus daje ten przykład chyba osobom pełnym wątpliwości, kim jest Bóg, czy w ogóle o mnie pomyśli, czy mnie już nie skreślił. Komuś, kto kocha Pana Jezusa i chce być blisko Niego, taki przykład nie jest potrzebny. Ta osoba nie ma wątpliwości, że warto prosić.

Uporczywość próśb wdowy irytowała sędziego, ale Panu Bogu taka postawa musi się podobać, skoro nas do niej namawia?

Pan Jezus zdaje sobie sprawę z tego, że ma przed sobą różnych odbiorców, bardziej lub mniej otwartych, zaawansowanych w modlitwie i niezaawansowanych, zaangażowanych w Kościele i niezaangażowanych. Kiedy Jezus stawał przed tłumami, wiedział, że to nie jest jednolita masa, tylko że to są ludzie różniący się historią życia. Dlatego wiele przypowieści dostosowuje do pewnej grupy odbiorców, którzy tam stoją. Tu chyba jest podobnie: osób, które żyją w głębszej relacji z Bogiem, nie trzeba przekonywać do wytrwałości w proszeniu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka