Skandal w Strzałkowie

Strzałkowo. Nieznani sprawcy umieścili na głazie upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości tablicę z napisem w języku rosyjskim: „Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów, brutalnie za-męczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919–1921”.

Sprawcy prowokacji nie zadbali nawet o to, aby tablicę powiesić na właściwym obiekcie. Obelisk upamiętniający jeńców sowieckich znajduje się w innym miejscu. Tablica z prowokacyjnym napisem została szybko zdjęta. Obóz pod Strzałkowem zbudowali Niemcy na przełomie 1914/1915 dla jeńców z frontów I wojny światowej. W 1919 r. zaczęli tam trafiać jeńcy z frontu wojny polsko-bolszewickiej, których trzymano do 1921 r. Część z nich zmarła, a na miejscowym cmentarzu pochowanych jest około 8000 więźniów różnych narodowości.

Przyczyną śmierci jeńców były panujące w obozie fatalne warunki, bieda, głód oraz choroby zakaźne, które dziesiątkowały nie tylko jeńców, ale także ludność cywilną oraz jednostki wojska polskiego. Prowokacja z tablicą została wykorzystana przez rosyjskie media dla dokonania bezprawnych porównań losu jeńców bolszewickich z ofiarami zbrodni katyńskiej. Prowokatorzy nazywani są mianem „tajnych patriotów”, a rosyjski internet pełen jest antypolskich komentarzy.

W tym kontekście przypominana jest także historia tablicy umieszczonej przez rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Obie tablice były zawieszone samowolnie. Napis ze Smoleńska głosił jednak prawdę, a ten ze Strzałkowa jest propagandowym kłamstwem. W 2004 r. polscy i rosyjscy historycy opracowali i wydali w Rosji zbiór dokumentów, który jednoznacznie przesądza, że jeńców nikt nie mordował.

Problem w tym, że publikacja nie znalazła drogi do rosyjskich księgarń. Incydent z tablicą pokazuje, że są po rosyjskiej stronie siły dążące do prowokowania incydentów z Polską i zniweczenia wysiłków tych, którzy pragną rzetelnego rozliczenia z historią.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski