Biało-żółta Polska

Beatyfikacja JP II. Tego dnia Polska była biało-żółta. W Warszawie zawisł portret Jana Pawła II, ułożony ze 105 tys. zdjęć, w Wadowicach wierni wypełnili po brzegi rynek, a 120-tysięczny zmoknięty do suchej nitki tłum w Łagiewnikach odmawiał Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Tak świętowaliśmy beatyfikację.

Ten portret naprawdę robi wrażenie! Największy na świecie wizerunek Jana Pawła II, ułożony ze 105 tys. zdjęć Polaków na wzór obrazu beatyfikacyjnego, odsłonięto na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego powierzchnia wynosi 1,4 tys. m kw. Ważący aż 600 kilogramów obraz został wydrukowany na specjalnym materiale przepuszczającym napór wiatru z odpowiednią perforacją, a zastosowana rozdzielczość 1080 dpi pozwala na to, że czytelne jest każde, nawet najmniejsze nadesłane zdjęcie.

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach lało jak z cebra, a mimo to 120 tys. pielgrzymów z kraju i ze świata (m.in. ze Słowacji, Austrii, Francji, Niemiec, Chorwacji i Wielkiej Brytanii) modliło się przez wiele godzin przy zimnym, porywistym wietrze. Wierni śledzili na ogromnych telebimach transmisję watykańskich uroczystości beatyfikacyjnych, a na zakończenie Mszy św. zostali pobłogosławieni relikwiami nowego błogosławionego. Do Łagiewnik trafi też marmurowa płyta z grobu papieża w Grotach Watykańskich. Po transmitowanej z Rzymu homilii papieża rozpoczęła się główna Msza dziękczynna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium bp. Jana Zająca, a na ołtarz polowy zostały wniesione relikwie Jana Pawła II. Umieszczono je w relikwiarzu w kształcie monstrancji, przekazanym Łagiewnikom przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. O godz. 15 w Łagiewnikach tłum odmówił Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Wielu wiernych przybyło w niedzielny wieczór na modlitewne spotkanie pod oknem papieskim na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Spotkanie zorganizowali franciszkanie, których klasztor znajduje się naprzeciwko Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Górale z Nowego Targu doczekali się kościoła pw. Jana Pawła II. Kościołowi i parafii na nowotarskiej „Równi Szafarskiej” nadano w niedzielę wezwanie błogosławionego papieża. To jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia, której patronuje Papież Polak. Na Podhalu wezwanie bł. Jana Pawła II otrzymają jeszcze parafia w Podsarniu-Harkabuzie i kaplica w Długopolu koło Ludźmierza.

Na rynku miasta, w którym urodził się i mieszkał do matury błogosławiony, od świtu gromadził się tłum wiernych. Przed domem rodzinnym Wojtyłów zebrało się kilka tysięcy osób, w tym premier Donald Tusk z małżonką Małgorzatą. Mszę dziękczynną odprawił ks. Kazimierz Suder, przyjaciel papieża. W Częstochowie ruszył festiwal Gaude Mater – dedykowany w tym roku błogosławionemu papieżowi, a główne obchody dziękczynne zaplanowano na Jasnej Górze na uroczystość Królowej Polski – 3 maja. Nie było nad Wisłą parafii, która nie świętowałaby wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. W wielu kościołach obok uroczystego „Te Deum” usłyszeć można było rozpoznawalne na całym świecie słowa: „Pan kiedyś stanął nad brzegiem”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

mj