Zapisane na później

Pobieranie listy

Indianie, konkwistadorzy i cristeros

Powstanie cristeros, często marginalizowane we wcześniejszych opracowaniach, w „Nowej historii Meksyku” doczekało się obiektywnej oceny.

GN 22/2017

dodane 01.06.2017 00:00
0

To rzeczywiście, jak mówi tytuł, nowa historia Meksyku. Licząca ponad 800 stron książka, w odróżnieniu od wcześniej wydanych w Polsce, jest pracą zbiorową, która przedstawia dzieje Meksyku od czasów zasiedlenia Ameryki do XXI wieku. Jest uaktualnioną, trzecią już wersją dzieła wydanego w 1976 r. i opiera się na badaniach nad historią kraju do 2010 r. Czytelnicy zauważą również, że autorzy tej monumentalnej publikacji swoją uwagę poświęcają przede wszystkim faktom i wydarzeniom, a mniej biografiom znaczących w historii kraju osób. Część z nich może z tego powodu poczuć się zawiedziona. Książka przedstawia za to dzieje największego pod względem ludności hiszpańskojęzycznego państwa we wszelkich aspektach. Moją uwagę zwróciły zwłaszcza rozdziały dotyczące historii konkwisty i roli Kościoła w historii Meksyku. W porównaniu z dotychczasowymi opracowaniami na ten temat autorzy prezentują te aspekty w sposób bardziej zobiektywizowany i zrównoważony. Wystarczy wspomnieć wydaną w Polsce w 1955 r. barwnie napisaną, ale zideologizowaną „Historię Meksyku” H.B. Parkesa.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza