Zapisane na później

Pobieranie listy

Nuncjusz w strefie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego

Wydarzeniem dla parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu była wizyta nuncjusza apostolskiego na Ukrainie abp. Claudia Gugerottiego.

Andrzej Grajewski

|

GOSC.PL

dodane 17.05.2016 14:37
0

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego nuncjusz bierzmował pięciu parafian, a także poświęcił figurę św. Józefa na placu budowy oraz okolicznościową tablicę. W uroczystości wziął udział bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz charkowsko-zaporoski. Abp Gugerotti spotkał się także z władzami miasta i uchodźcami z okupowanych przez separatystów części Donbasu. Na spotkanie z nim przyszła liczna grupa parafian, a także wielu mieszkańców miasta. Obok katolików obu obrządków byli duchowni prawosławni z dwóch miejscowych parafii oraz przedstawiciele kilku wspólnot protestanckich.

Według relacji paulina o. Leonarda Aduszkiewicza, proboszcza parafii i budowniczego sanktuarium w Mariupolu, przebiegające w duchu wspólnoty i chrześcijańskiego braterstwa spotkanie zrobiło na abp. Gugerottim wielkie wrażenie.

 Jego wizyta w Mariupolu ma nie tylko lokalne znaczenie. W czerwcu przyjedzie na Ukrainę kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, aby zapoznać się z sytuacją katolików i lepiej poznać realia społeczno-polityczne Ukrainy. W tym kontekście relacja nuncjusza z miasta od dwóch lat znajdującego się w pobliżu frontu będzie miała istotne znaczenie.

Pomimo wojny i wielu problemów, budowa sanktuarium maryjnego w Mariupolu jest kontynuowana, również dzięki wsparciu i ofiarom katolików z Polski. W tym roku została poświęcona kaplica, która jest kościołem stacyjnym Roku Miłosierdzia, a Święte Drzwi zostały otwarte dla wiernych z całej strefy konfliktu wojennego w Donbasie. W obecnych warunkach trudno jest im dojechać do konkatedry w Zaporożu, dlatego mogą skorzystać z odpustu Bożego Miłosierdzia w tej kaplicy. Zbudowano ją w dolnej części świątyni. Kiedy zostanie całkowicie ukończony dom parafialny i zamieszkają tam zakonnicy, trwać będzie już tylko budowa kościoła. Druga kaplica znajduje się na obrzeżach Mariupola – tam, gdzie obecnie mieszkają ojcowie paulini, którzy służą wielonarodowej wspólnocie katolickiej tego miasta.

1 / 1
TAGI:

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego