W co wierzył Jacek Kaczmarski? Nazywany ateistą, marzył, by się „w Niepojęte wczepić”

Czy na pewno ateista? A może po prostu człowiek wadzący się z Bogiem, zachłannie poszukujący odpowiedzi na najważniejsze ludzkie pytania? W kogo i w co wierzył Jacek Kaczmarski?

W dwudziestą rocznicę śmierci barda wracam do wydanej przed siedmioma laty antologii jego wierszy zebranych „Między nami”. Nad kolejnymi wersjami tej ogromnej, liczącej finalnie 1144 strony księgi pracował przez trzy dekady Krzysztof Nowak – fan, który początkowo wykonywał tę pracę jedynie na własny użytek, przepisując na maszynie teksty z podziemnych śpiewników. Z czasem Nowak stał się redaktorem najlepiej zorientowanym w rozmaitych wersjach utworów. W tworzeniu antologii pomagał też do pewnego momentu sam autor, który jednak w ostatnich miesiącach życia, zmęczony chorobą, zdał się całkowicie na redaktora. Księga pozwala prześledzić wątki, do których Jacek Kaczmarski nieustannie wracał. I okazuje się, że wśród nich motywy Boga, zbawienia, wiary i niewiary są jednymi z najważniejszych – tak jakby te sprawy przez całe życie nie dawały mu spokoju.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.