"Każde gospodarstwo przed sezonem grzewczym będzie miało dostępny węgiel"

PAP

publikacja 07.06.2022 13:21

Przekierujemy strumień węgla do PGG, skąd trafi on do polskich gospodarstw domowych - zapowiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.

"Każde gospodarstwo przed sezonem grzewczym będzie miało dostępny węgiel" Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i rzecznik rządu Piotr Mueller podczas konferencji prasowej przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie PAP/Radek Pietruszka

Polskie elektrociepłownie dzisiaj węgla nie potrzebują, rozumiemy zaś, że odbiorcy indywidualni, którzy na przykład ogrzewają wodę, węgla potrzebują już dzisiaj. Przekierujemy więc strumień węgla, a dodatkowo to, co będzie z importu w spółkach Skarbu Państw, do Polskiej Grupy Górniczej. Wszystko, co mamy i co będzie dostępne dla gospodarstw domowych będzie przekierowane do polskich gospodarstw. To pozwoli nam zachować dostępność węgla i zapewnić kontrolę nad ceną - zapowiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak dodała, trwają prace nad tym rozwiązaniem, które będzie „sukcesywnie lepsze z dnia na dzień i z tygodnia na tydzień”. - Każde gospodarstwo przed sezonem grzewczym będzie miało dostępny węgiel.

Przeczytaj w nowym "Gościu":

Przypomniała także o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy, w ramach którego gospodarstwa domowe używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie, a maksymalna kwota to 1,4 tys. zł.

Minister Anna Moskwa odniosła się także do zapisów w Krajowym Planie Obudowy, w ramach których Polska musi wprowadzić rozwiązania zachęcające do korzystania z bardziej ekologicznych pojazdów.

- Na dzisiaj jest to ogólny zapis, będący raczej elementem zachęty do zakupów aut elektrycznych niż wprowadzania dodatkowych opłat za auta spalinowe. To rozwiązanie miałoby wejść w życie w 2024 r. w przypadku nowego samochodu, tam byłaby dodatkowa opłata za auto spalinowe, uzależniona od jego emisyjności, a w 2026 r. dodatkowa opłata za auto spalinowe - powiedziała Anna Moskwa.

Jak mówił rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, „system można zbudować w sposób dwojaki - podwyższania opłat za auta spalinowe i obniżania opłat oraz wprowadzania zachęt w przypadku aut elektrycznych. - My od początku mówiliśmy, że wybieramy drugi wariant, czyli wariant obniżania opłat i wprowadzania obniżki za auta elektryczne - powiedział Piotr Müller.