Co wiesz o hospicjum perinatalnym?

Agata Puścikowska

|

GN 05/2021. Otwarte

A gdyby tak zapytać wszystkich, ale każdego z osobna: czym jest i jak działa hospicjum perinatalne? To jaka byłaby odpowiedź? Ale szczerze. Pierwsza odpowiedź się liczy.

Co wiesz o hospicjum perinatalnym?

Po co taki test? Ano z konieczności. Bo wydarzenia i komentarze ostatnich dni wskazują jedno: nie bardzo wiemy, jako społeczeństwo, jak funkcjonują hospicja perinatalne i dla kogo są przeznaczone. A ignorancja rodzi strach i lęk. I przy braku wiedzy, dość w sumie elementarnej, łatwo o manipulację, przekłamania. Coraz łatwiej o wywołanie atmosfery wrogości wobec osób korzystających z pomocy hospicjów perinatalnych, wobec rodziców, którzy przeszli trudną drogę przyjęcia i pożegnania chorego dziecka. Jest to niebywałe, że wobec ich cierpienia niektórych obserwatorów i komentatorów stać wyłącznie na komentarze zjadliwe, złośliwe, a nawet skrajnie głupie i okrutne. Oto przykład: prof. Płatek zażądała publikowania zdjęć „takich dzieci”, czyli dzieci z wadami letalnymi. Oczywiście zdjęcia miałyby na celu udowodnienie, że aborcja eugeniczna jest moralnie dopuszczalna i właściwa. Gdy jednak na Twitterze publicznie odezwała się Irena Kaczyńska, mama Anielki, która urodziła się z bezmózgowiem (historię Anielki opisaliśmy w tekście „Najlepiej rozumiane carpe diem” – GN 07/2020), i wstawiła zdjęcie ślicznej, śpiącej dziewczynki, wpis skomentował Krzysztof Sławiński: „Proszę o zdjęcie, gdy skończy pierwszy rok życia”. Trudno o większe grubiaństwo i zawoalowaną agresję. Sławiński, samorządowiec i polityk, pod naciskiem opinii publicznej, przeprosił za swoje słowa rodziców Anielki oraz zadeklarował wpłatę darowizny na rzecz jednego z hospicjów perinatalnych.

I jeszcze jeden przykład: dziennikarz Cezary Łazarewicz i jego komentarz na temat hospicjów perinatalnych. Cytat wierny z Twittera: „Pomysł, by zorganizować specjalne hospicja dla kobiet, które będą rodzić martwe dzieci w wyniku nowej ustawy, to szczyt okrucieństwa tej władzy. Mam nadzieję, że będą się w piekle smażyli”. Można mieć jedynie nadzieję, że pan Łazarewicz doczyta, przemyśli, przeprosi. A tym samym w przyszłości na piekło dla ignorantów – w którym za karę trzeba czytać i słuchać, a nawet myśleć – nie zasłuży.

Politycy, profesorowie, dziennikarze nie mają zielonego pojęcia, jakim społecznym dobrem są i w jaki sposób funkcjonują hospicja perinatalne. Czy wynika to z ignorancji czy z braku dobrej woli, a może z chęci zakłamania rzeczywistości? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Jednak ważne: nie bądź jak oni. Jeśli nie wiesz – dowiedz się więcej. To naprawdę nie jest wiedza tajemna, a wręcz szeroko dostępna. To wiedza, która wskazuje drogę, zmienia świat i przestrzeń wokół nas. Warto wiedzieć, by nie bać się. I nie dać się więcej okłamywać. •