10 mitów dotyczących snu

Małgorzata Gajos/CNN

publikacja 17.04.2019 08:23

Naukowcy z NYU Langone Health's School of Medicine przeprowadzili badania dot. snu i opublikowali ich wyniki w czasopiśmie "Sleep Health". Wynika z nich, że wielu z nas ma bardzo mylne pojęcie o śnie, które może być wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia.

10 mitów dotyczących snu Pixabay

Rebecca Robbins, członkini Department of Population Health at NYU Langone Health, wraz z zespołem przeczesała ponad 8 tys. stron internetowych, by dowiedzieć się z nich, jakie jest nasze pojęcie o nawykach związanych z dobrym snem. Następnie przekazali te informacje specjalistom medycyny snu. Ustalali oni, które są mitami, a następnie uszeregowali je według stopnia fałszu i znaczenia dla zdrowia - podaje CNN. 

Oto następujące mity:

1. Dorośli potrzebują pięciu albo mniej godzin snu

- Mamy dowody, które pokazują, że spanie przez pięć godzin w nocy lub mniej, może być niekorzystne dla zdrowia, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i wczesnej śmierci - mówi Robbins. Naukowcy wskazali również, że za mała ilość snu może powodować m.in. wyższe ciśnienie krwi, osłabiać układ odpornościowy, przyrost masy ciała, wahania nastroju, depresję, ryzyko cukrzycy, udar, demencję, niektóre nowotwory.

2. Zdrowo jest zasypiać zawsze i wszędzie

To, że potrafimy zasnąć zaraz po wejściu do samolotu, w autobusie czy pociągu nie oznacza nic dobrego. - Natychmiastowe zasypianie w dowolnym miejscu i czasie jest oznaką braku snu. Popadasz w tzw. epizody "mikro snu" lub "mini snu" - zauważa Robbins - Oznacza to, że twoje ciało jest tak wyczerpane, że gdy tylko ma chwilę, zaczyna "spłacać" swój dług wobec snu.

3. Twój mózg i ciało mogą przystosować się do mniejszej ilości snu

- To także mit - mówią eksperci - Twoje ciało, żeby się zregenerować musi przejść przez cztery różne fazy snu.

W pierwszej fazie mamy lekki sen. W drugiej spędzamy większość swojego całkowitego czasu pogrążonymi we śnie. Fazy trzecia i czwarta zawierają najgłębszy, najbardziej regenerujący sen i fazę REM, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych.

4. Chrapanie, choć denerwujące, jest w większości przypadków nieszkodliwe

W rzeczywistości głośne chrapanie przerywane przerwami w oddychaniu jest markerem bezdechu sennego, niebezpiecznego zaburzenia snu, które według Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi zwiększa ryzyko m.in. zawału serca, migotania przedsionków, astmy, wysokiego ciśnienie krwi, cukrzycy, choroby nerek.

5. Picie alkoholu przed snem pomaga zasnąć

- Alkohol może pomoże ci zasnąć, ale na tym kończą się jego korzyści - podkreśla Robbins - Zatrzymuje cię w lżejszych fazach snu i dramatycznie obniża jakość odpoczynku w nocy.

6. Nie umiesz zasnąć? Zostań w łóżku z zamkniętymi oczami i po prostu próbuj

Zdrowy człowiek potrzebuje około 15 minut, by zasnąć. Jeśli jednak mamy z tym problem, warto wstać, zmienić otoczenie, zacząć robić coś co nie wymaga myślenia. - Np. poskładać skarpetki - sugeruje Robbins. 

7. Nie ma znaczenia, o której porze dnia śpisz

- Zalecamy, aby ludzie mieli regularny harmonogram snu, ponieważ kontroluje to, co nazywamy zegarem biologicznym lub rytmem okołodobowym ciała - mówi Jean-Louis, profesor w Department of Population Health.

8. Oglądanie telewizji w łóżku pomaga się zrelaksować

- Te urządzenia emitują jasne niebieskie światło, a to niebieskie światło jest tym, które mówi naszemu mózgowi, by stał się żywy i czujny rano - wyjaśnia Robbins. Dlatego dobrze unikać tego niebieskiego światła przed snem. Zamiast tego lepiej porobić coś, co nas relaksuje. 

9. Włączanie drzemki jest ok

Gdy zbliżamy się do końca snu, nasze ciało prawdopodobnie zbliża się do końca ostatniego cyklu REM. Gdy naciśniemy przycisk drzemki, nasz mózg wróci do nowego cyklu REM. Jednak, gdy alarm włączy się kilka minut później, będziemy w środku, a nie w końcu tego cyklu, obudzimy się mało przytomni i ten stan potrwa dłużej.

10. Pamiętanie snów jest oznaką dobrego snu

- To mit, ponieważ wszyscy doświadczamy snów cztery do pięciu razy w nocy - mówi Jean-Louis - I nie pamiętamy ich, ponieważ nie obudziliśmy się i nie zakłóciliśmy snu.

TAGI: