Bankomaty, karty, debety

Pieniądze na koncie bankowym, plastikowa karta zamiast gotówki w portfelu i opłaty dokonywane przez telefon albo internet mogą ułatwić życie. Także emerytom. I łatwo się do nich przyzwyczaić.


Debet w koncie, czyli też kredyt
Przy otwarciu konta bank może nam zaproponować po wpłynięciu pierwszej emerytury lub po kilku miesiącach aktywnego użytkowania tzw. debet w koncie lub kredyt odnawialny. To nic innego, jak kredyt do określonej wysokości, z którego będziemy mogli skorzystać w dowolnej chwili bez dodatkowych formalności, poręczycieli czy zabezpieczeń. Jego wysokość ustala bank na podstawie wpływów na konto. W pierwszym roku zazwyczaj udzielany jest bezpłatnie, w kolejnych bank na wstępie kasuje za niego co najmniej 40 zł.


 Zadłużenie obniża się, gdy na konto wpływa nasza emerytura lub renta. Wiele banków proponuje klientom „minidebet”. Jest to możliwość zejścia pod kreskę na kilkaset złotych bez dodatkowych formalności i prowizji.
Ale bank nie pożycza nam pieniędzy za darmo. Za „awaryjną gotówkę” zapłacimy od 10 do 20 proc. rocznie, a jeśli będziemy mieli kłopoty ze spłatą, odsetki mogą podskoczyć do ponad 30 proc. Pożyczka w koncie może nas poratować w nagłych potrzebach. Jest tańsza i łatwiejsza w zdobyciu niż inny kredyt gotówkowy. Płacimy zawsze tylko za to, co rzeczywiście pożyczymy, a nie za przyznany limit pieniędzy. Ale też łatwo się do niej przyzwyczaić. Wiele banków po prostu dopisuje ją na nasze konto i zamiast 1000 zł emerytury na wyciągu mamy 3000 zł. Wydaje się nam, że mamy dużo pieniędzy, ale zawsze trzeba pamiętać, że dwie trzecie z nich nie należy do nas.


Zainteresowała Cię treść artykułu? Podziel się nim z najbliższymi! Zaproś ich do odwiedzenia strony www.gosc.pl/Finanse_seniora, gdzie zamieszczamy kolejne odcinki z cyklu „Finanse seniora”. Masz pytanie lub wątpliwości odnośnie do tematyki poruszonej w powyższym artykule? Napisz na adres: WKM „Gość Niedzielny”, ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice lub finanse@gosc.pl

Uwaga! Konkurs!
Przeczytaj uważnie tekst z cyklu „Finanse seniora”, a następnie odpowiedz na dwa proste pytania zamieszczone na str. 3 tego wydania „Gościa Niedzielnego”.
Najwytrwalsi uczestnicy konkursu, którzy odpowiedzą na pytania do wszystkich ośmiu odcinków cyklu „Finanse seniora”, wezmą udział w losowaniu nagrody specjalnej.

 

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Czytelnicy pytają

Masz pytanie do tekstów w cyklu
"Finanse seniora"?

Wyślij je na adres redakcji:
WKM "Gość Niedzielny"
ul. Wita Stwosza 11
40-042 Katowice
lub na adres e-mail:

 

Konkurs

Nagrody specjalne dla najwytrwalszych

Mamy przyjemność ogłosić zdobywców nagród specjalnych w konkursie "Finanse seniora"

Spośród licznych uczestników konkursu, którzy odpowiedzieli na wszystkie pytania zadawanie w ośmiu kolejnych numerach "Gościa Niedzielnego" nagrody specjalne otrzymują:

1. Justyna Mikulska z Wojnicza k. Tarnowa
2. Krystyna Nawrocka ze Słupska
3. Konrad Szałański z Płocka

Nagrody specjalne to m. in. skórzane portfele z licznymi przegródkami na karty do Państwa rachunków bankowych oraz srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 20 zł „Beatyfikacja Jana Pawła II”, ufundowane przez Narodowy Bank Polski. Serdecznie gratulujemy laureatom!

Lista wszystkich laureatów została opublikowana w "Gościu Niedzielnym" nr 12/2012.

Bardzo wielu z Państwa przesyłało swoje odpowiedzi na konkurs regularnie co tydzień. Żałujemy, że nie możemy docenić wszystkich wiernych czytelników cyklu "Finanse seniora". Mamy jednak nadzieję, że nagrodą pocieszenia jest dla wszystkich Państwa wiedza zdobyta podczas lektury poszczególnych odcinków. Być może przyczyni się ona w najbliższej przyszłości do podjęcia trafnych decyzji finansowych, które zaowocują poprawą stanu Państwa budżetów domowych. Serdecznie tego życzymy!

Redakcja "Gościa Niedzielnego"

Dodatki specjalne