Nowy numer 13/2024 Archiwum

Warszawa: 6-latki obchodzą 6. rocznicę śmierci papieża

Grupy sześciolatków uczestniczą w piątek na warszawskim pl. Piłsudskiego w konkursach i zabawach przygotowanych dla nich w ramach obchodów 6. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Odbywają się one pod hasłem: "Most. Każdy mały jest wielki", potrwają do soboty.

Projekt ten jest realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, a skierowany do sześciolatków, urodzonych w roku śmierci papieża - 2005.

Na pl. Piłsudskiego ustawiono symboliczny most, którego konstrukcję tworzą m.in. paczki przyniesione przez dzieci. W zamierzeniu autorów pomysłu jest on metaforą przejścia od dziecka - czyli na pozór anonimowej postaci - do kogoś wielkiego.

Od godz. 9 na plac zaczęły przychodzić zorganizowane grupy dzieci w wieku przedszkolnym. Do wejścia na kolorową konstrukcję zapraszają je asystenci poruszający się na szczudłach, stylizowani na postacie z początku ub. wieku. Dzieci mogą zrobić sobie na moście zdjęcie grupowe.

Na placu ustawiono też namioty zaaranżowane na dom, szkołę, pocztę i inne elementy Wadowic z lat młodości Karola Wojtyły. Od rana otwarta była już "poczta", z której przedszkolaki mogły nadawać przesyłki. Namioty mają być czynne w piątek do godz. 15, a w sobotę od 10 do 15.

Dzieci, odwiedzając każdy z namiotów, mają dowiedzieć się czegoś więcej o codziennym życiu Karola Wojtyły. "W każdym z namiotów na odwiedzających czekają gry, konkursy, zadania, które poprzedzą opowieści animatorów" - poinformował dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Piotr Dardziński Na końcu swej podróży dzieci wyślą paczki, nad którymi pracowały od marca, do szkół i przedszkoli w Polsce i na świecie. Otrzymają je dzieci w miejscowościach, które w trakcie swych pielgrzymek odwiedzał Jan Paweł II. W ten sposób oprócz jednego, warszawskiego "mostu", powstanie wiele innych "mostów" biegnących od dziecka do dziecka.

Hasło projektu - jak wyjaśnia Dardziński - ma dwa źródła. "Most" - od nazwy Pontifex Maximus (budowniczy mostów), która weszła do oficjalnej tytulatury papieża we wczesnych wiekach i jest metaforą używaną do określenia porozumienia, połączenia. Natomiast "Każdy mały jest wielki" odwołuje się do postaci Lolka, sześcioletniego Karola Wojtyły, który w przyszłości został papieżem. Most łączy dziecięcą codzienność z wielkością, którą każde z dzieci ma w sobie.

Udział w wydarzeniu 1 kwietnia potwierdziło około 2000 dzieci ze szkół i przedszkoli. Tego dnia na placu będą wyłącznie grupy zorganizowane. Te dzieci, których szkoły i przedszkola nie zgłosiły się do projektu, mogą następnego dnia z rodzicami przyjść na plac i włączyć się do budowy mostu. W sobotę, 2 kwietnia, czekają na nie te same atrakcje, gry i zabawy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy