Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wyzwolić człowieka

- Działalność Kościoła nie polega na zaspokojeniu potrzeb religijnych człowieka i podaniu mu moralnych wskazań. Trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby pomóc człowiekowi, by był wyzwolony z niewoli samego siebie. A to dokonuje się przez osobowe spotkanie z Jezusem Chrystusem i Jego Ewangelią we wspólnocie Kościoła - mówił bp Kiernikowski.

Jednym z najpilniejszych problemów naszego duszpasterstwa jest wyzwanie związane z inicjacją chrześcijańską – mówił bp Zbigniew Kiernikowski podczas zebrania księży dziekanów w diecezji siedleckiej. Spotkanie odbyło się 23 marca w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim w Siedlcach.

Jak przekonywał hierarcha, „większość świeckich i duchownych nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dzisiaj kształtowanie w ludziach mentalności ewangelijnej”. - Działalność Kościoła nie polega na zaspokojeniu potrzeb religijnych człowieka i podaniu mu moralnych wskazań. Trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby pomóc człowiekowi, by był wyzwolony z niewoli samego siebie. A to dokonuje się przez osobowe spotkanie z Jezusem Chrystusem i Jego Ewangelią we wspólnocie Kościoła – tłumaczył.

Bp Kiernikowski przypomniał zgromadzonym, że rozpoczynający się II Synod Diecezjalny jest okazją, do podjęcia refleksji i działań zmierzających do ożywienia wiary w wiernych diecezji. Służyć ma temu realizacja programu duszpasterskiego „Chrzest w życiu i misji Kościoła”, jednolita forma przygotowania do sakramentu chrztu i sakramentu małżeństwa we wszystkich parafiach oraz rozwój form katechumenatu.

Księża, odpowiedzialni za poszczególne dziedziny duszpasterstwa w diecezji przedstawili stan prac i wyzwania stojące przed duchowieństwem i świeckimi w najbliższym czasie. Ks. Jan Jaworski, wikariusz biskupi ds. formacji permanentnej księży przypomniał o konieczności formacji kapłańskiej. – Wszyscy prezbiterzy powołani są do formacji stałej. Za formację stałą odpowiadają biskupi i wyznaczeni przez nich księża. Jednak najbardziej odpowiedzialni za własną formację są sami księża – przypomniał. Zwrócił także uwagę, że każdy kapłan w diecezji ma obowiązek uczestniczenia w rekolekcjach przynajmniej raz na dwa lata. Rektor WSD w Siedlacach, ks. Henryk Hołoweńko podkreślił znaczenie nowych powołań dla życia Kościoła. Podziękował za troskę o powołania, pomoc w przeprowadzeniu w parafiach niedzieli seminaryjnej. Poprosił także o złożenie wyczerpującej opinii o diakonach będących na praktykach duszpasterskich.

Inicjatywy Wydziału Duszpasterskiego przedstawił jego dyrektor ks. Marek Paluszkiewicz. Podkreślił wartość ujednoliconego przygotowania do sakramentu chrztu we wszystkich parafiach. Zapowiedział opracowanie podobnego programu z katechezami dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Apelował, by dobrze wykorzystać czas przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II, zgłębiając treści z programu „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Poinformował także, że diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II odbędzie się 19 czerwca w obecności abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

O ujednoliconej formacji dla narzeczonych poinformował ks. Jacek Sereda, kierownik Działu Duszpasterstwa Rodzin. Chcący zawrzeć sakrament małżeństwa mają uczestniczyć w ośmiu katechezach. - Osoby, które nie uczestniczyły w żadnym przygotowaniu do tego sakramentu mają być kierowane do duszpasterstwa rodzin – zapowiedział. 8 maja w diecezji siedleckiej odbędzie się Dzień Rodziny. Podczas spotkania bp Kiernikowski wygłosi katechezę nt. sakramentalności małżeństwa, małżonkowie opowiedzą świadectwa swojego życia, odbędzie się także spotkanie aktorem Dariuszem Kowalskim, znanym z serialu „Plebania”.
 

« 1 »

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny