Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spotkanie młodych i modlitwa ekumeniczna przed synodem biskupów w Rzymie w dniach 29 września -1 październik

Przed synodem biskupów w Rzymie od 29 września do 1 października br. odbędzie się spotkanie młodzieży "Together". Centralnym punktem będzie ekumeniczna modlitwa z udziałem papieża, przedstawicieli innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich oraz delegatów na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.

O spotkanie młodzieży "Together" organizowanym na przełomie września i października w Rzymie przez wspólnotę z Taizé poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

W Kościele katolickim od października 2021 r. trwa XVI zgromadzenie ogólne synodu biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja". Pierwszym etapem były konsultacje przeprowadzone na poziomie diecezji. Po ich zakończeniu rozpoczął się faza kontynentalna, a w październiku 2023 r. rozpocznie się powszechna - w Rzymie.

Przeczytaj:  Czy Kościół niemieckokatolicki jest już faktem?

Przeor wspólnoty z Taizé, brat Alois, zaproponował w październiku 2021 r., aby podczas otwarcia synodu biskupów poświęconego synodalności wspólną modlitwę chrześcijan różnych wyznań, która wesprze proces synodalny.

Informację o spotkaniu ogłosił papież 15 stycznia 2023 r. podkreślając, że "dążenie do jedności chrześcijan i droga nawrócenia synodalnego Kościoła są ze sobą powiązane".

"W sobotę 30 września br. na Placu św. Piotra odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewne, przez które zawierzymy Bogu prace XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Dla młodzieży, która przyjdzie na to czuwanie, będzie specjalny program przez cały weekend, przygotowany przez Wspólnotę z Taizé" - powiedział Franciszek.

Koordynatorem spotkania jest wspólnota z Taizé we współpracy z sekretariatem synodu biskupów w Rzymie, dykasterią ds. promocji integralnego rozwoju człowieka, dykasterią ds. świeckich, rodziny i życia oraz wikariatem diecezji rzymskiej.

Poinformowano, że "w przygotowawcze włączyło się już ok. 50 środowisk kościelnych różnych wyznań. Są to Kościoły i federacje kościelne, wspólnoty i ruchy oraz struktury koordynujące duszpasterstwo młodzieży"

Z Polski w przygotowaniach uczestniczą Adriana i Paweł Kwiatkowscy oraz Karolina Olech z archidiecezji wrocławskiej. W porozumieniu z bp. Grzegorzem Suchodolskim, przewodniczącym rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży, pełnią rolę krajowych koordynatorów czuwania młodych i modlitwy ekumenicznej.

Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy ponad stu braci różnej narodowości, katolików oraz pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.

Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama