Nowy numer 17/2024 Archiwum

ChatGPT nie zastąpi dziennikarstwa jakościowego

Sztuczna inteligencja powinna otrzymać nagrodę Grand Press. Bynajmniej nie za to, że wyparła dziennikarstwo, jak sugerują niektórzy. Przeciwnie – udowodniła, że dziennikarstwo jakościowe jest nie do zastąpienia.

To będzie dla wielu kontrowersyjna teza, ale na własną odpowiedzialność ją postawię: sztuczna inteligencja paradoksalnie okazała się dowodem na wyższość humanistyki nad naukami ścisłymi. Wychwalany na prawo i lewo ChatGPT może i potrafi „postawić” trafną diagnozę medyczną, może i potrafi „zdać” egzamin z matematyki, biologii czy nawet z prawa (choć to ostatnie wypadałoby raczej zaliczyć do rodzaju sztuki w ramach nauk społecznych). Ale nawet najlepiej udoskonalona wersja – z najlepszymi algorytmami i umiejętnością zbierania bilionów danych, kojarzenia stylów, osób, wydarzeń i autorów – nigdy nie napisze autentycznego, podkreślam, reportażu, wywiadu, tekstu śledczego, felietonu, oryginalnej analizy ani też prawdziwego newsa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny