Nowy numer 17/2024 Archiwum

Spór niemieckich biskupów ze Stolicą Apostolską. Zbliża się czas decyzji

Zaostrza się spór niemieckich biskupów ze Stolicą Apostolską o prawo do powoływania w diecezjach rad synodalnych. Zgromadzenie Drogi Synodalnej wypowie się, czy ten projekt będzie dalej realizowany.

We Frankfurcie nad Menem 9 marca rozpocznie się kolejne Walne Zgromadzenie Drogi Synodalnej. To projekt realizowany przez Episkopat Niemiec wspólnie z Centralnym Komitetem Katolików Niemieckich – grupą świeckich, która w przeszłości wielokrotnie zajmowała publicznie stanowisko sprzeczne z nauczaniem Kościoła, m.in. w kwestii święceń kobiet i moralności seksualnej. Pojawił się wiosną 2019 r. jako pokłosie dyskusji o przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele. Jak podano, w latach 1946–2014 odnotowano 3677 przypadków molestowania seksualnego, których dopuściło się łącznie 1670 niemieckich duchownych. Skala tego zjawiska, jak również bezkarność księży pedofilów wywołała wstrząs w społeczeństwie. W ocenie niemieckich katolików i biskupów przyczyną braku reagowania Kościoła na te przestępstwa była nie tyle deprawacja sprawców tych ohydnych czynów, ile centralizacja i klerykalizacja kościelnych struktur, uniemożliwiające skuteczne przeciwdziałanie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego