Nowy numer 17/2024 Archiwum

Skaza na mozaice

Dzieła sztuki pozostają wspaniałe, nawet jeśli ich twórca wspaniały nie jest. Ale gdy są to dzieła „z teologią”, sprawa się komplikuje.

Mozaiki jezuity Marko Rupnika zdobią ponad 200 obiektów na całym świecie. Pochodzący ze Słowenii 68-letni zakonnik realizował swoje dzieła w najważniejszych dla Kościoła miejscach, od Watykanu poczynając. Jego pracami szczyciły się sanktuaria w Fatimie, Lourdes, San Giovanni Rotondo, a także sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. „Szczyciły się”, bo już się nie szczycą. Obecnie panuje dezorientacja z powodu skandalu, jaki wybuchł wokół ich autora. Najpierw, w grudniu 2022 roku, do publicznej wiadomości dotarła informacja, że Marko Rupnik był ekskomunikowany za jedno z najpoważniejszych przestępstw w Kościele, mianowicie za próbę rozgrzeszenia kobiety z czynności seksualnej, której sam był uczestnikiem. Miało się to wydarzyć w roku 2015. Po wyrażeniu przez sprawcę skruchy ekskomunika została zdjęta. Mimo kar, jakie na niego nałożono, wciąż bardzo aktywnie udzielał się nie tylko w sferze sztuki, lecz także jako autorytet duchowy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka