Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przewrót kopernikański bis

Kathryn Spink, Cud, przesłanie i historia. Jean Vanier i Arka, Znak, Kraków 2008, s. 378

Kathryn Spink jest autorką wielu biografii, które stały się bestsellerami i były tłumaczone na blisko 20 języków. Pisała dotąd m.in. o Matce Teresie z Kalkuty czy bracie Rogerze. Tym razem przedstawia życie byłego oficera marynarki wojennej i doktora filozofii, którego wizja wspólnoty życia z osobami upośledzonymi umysłowo z biegiem lat stała się znakiem nie tylko w środowisku niepełnosprawnych, ale i w całym Kościele.

Cud, przesłanie i historia. Jean Vanier i Arka to właściwie opowieść o przewrocie w sposobie myślenia o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Jeden z biskupów określił nawet mianem przewrotu kopernikańskiego to, co odnalazł Vanier. „Do tej pory mówiliśmy, że należy pomagać ludziom ubogim, lecz wy mówicie, że ubodzy nam pomagają” – przyznał twórcy Arki hierarcha.

Co takiego odkrył we francuskiej wiosce Jean Vanier? To, że słabi i odrzuceni mają szczególne duchowe dary, którymi chętnie się dzielą. W tej opowieści pojawia się sporo osób, które również porzuciły kariery zawodowe, by zamieszkać czy to w Trosly-Breuil, czy w podobnych miejscach na całym świecie. Jest to zapis procesu rozrastania się maleńkiej wspólnoty, sięgającej obecnie wszystkich kontynentów. I jeszcze – ta książka jest świadectwem pokazującym, jak życie w duchu Chrystusowej Ewangelii związało ludzi różnych wyznań i religii.

Przygotowując swój materiał, autorka odwiedziła Arkę w Anglii, USA, Kanadzie, Hondurasie i Kalkucie. Publikacja książki w Polsce zbiegła się z 80. rocznicą urodzin jej głównego bohatera, który do dziś mieszka w swojej wspólnocie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy