Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wierzę w Boga niektóre rzeczy mogącego

Nawet jeśli asystencja Ducha Świętego wyjątkowo opuściła ostatnie konklawe, a pandemia była plandemią, to chyba nad wszystkim czuwa Ten, który jest wszechmocny? 

Jednego nie rozumiem. Nawet jeśli, jak chce część komentatorów, to „nie ten pontyfikat”, a asystencja Ducha Świętego wyjątkowo opuściła ostatnie konklawe, to chyba nad wszystkim czuwa Ten, który jest wszechmocny? A może ta rzeczywistość wymknęła Mu się spod kontroli?

Nawet jeśli, jak chce część komentatorów, „pandemia była plandemią”, a szczepionki formą śmiercionośnego wykoszenia części społeczeństwa, to przecież chyba nadal obowiązują słowa Ewangelii: „Cokolwiek by zatrutego zjedli, nie będzie im szkodzić”, a nad wszystkim czuwa Ten, który jest wszechmocny? A może to kolejna rzeczywistość, która wymknęła się Mu spod kontroli?

Nawet jeśli, jak ogłaszają niektórzy internetowi „Jeźdźcy Apokalipsy”, jesteśmy wplątani po uszy w potężną tajemną spiskową teorię dziejów, to chyba…

Zdumiewa mnie to, jak często akcentujemy w dyskusjach (zwłaszcza o Kościele)  jedynie czynnik ludzki, zapominając o tym, że nasz Bóg, który przedstawia się imieniem „Jestem” jest Tym, który przemienia przekleństwo w błogosławieństwo, wyprowadza światło z ciemności i kosmos z chaosu. Może uczciwie byłoby wyznawać w Credo: „Wierzę w Boga niektóre-rzeczy-mogącego lub niewiele-mogącego?”.

Co ciekawe, wspomniane wyżej tematy podnoszą w dyskusjach często ci, którzy powołują się na znajomość historii Kościoła, w której Bóg wielokrotnie wyprowadzał go z ogromnego duchowego bagna, letargu, grzechu, zbudzał świętych mężów, którzy słyszeli „odbuduj mój Kościół” i potwierdzał prawdziwość obietnicy, że gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska. Słowa te nie straciły daty ważności.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza