Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Poszarpany kraj

Bora Ćosić, Podróż na Alaskę, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008, s. 160

Bora Ćosić wraca do ojczyzny. Do kraju, który już nie istnieje ani na geograficznych, ani na mentalnych mapach. Pisarz urodzony w Zagrzebiu, wychowany w Belgradzie, od wielu lat mieszkający w Berlinie, wyrusza na Alaskę swego życia. Co chce odnaleźć? Kraj, w którym „od centrum Zagrzebia aż po Morze Czarne istnieje tylko chata pod słomianą strzechą, błotniste podwórze, a na nim siekiera wbita w pień, no może jeszcze kogut”?

Mija pierwszą granicę. „Kilkadziesiąt lat wcześniej zaperzony, spocony człowieczek siedzący ze mną w autobusie prawie dostał ataku: O tu – zaryczał – tu kończy się Słowenia i zaczyna nasza Chorwacja! Ze zdziwieniem patrzyłem na pustą szosę, bez ani jednej linii czy znaku. Dzisiaj krzyk tego histeryka został uprawniony. Szlaban ostrzega nas, że opuściliśmy europejskie państwo Słowenię i nareszcie jesteśmy w domu”.

Przepiękny, dziki, poszatkowany granicami kraj tonie we wzajemnych oskarżeniach. Bośnia w Podróży na Alaskę jest krzywa, niechlujna, karykaturalna, zraniona. Serbia leniwa, opryskliwa, zakłamana, brudna. Wychowany w Belgradzie pisarz chodzi po mieście jak po martwym muzeum. Podnosi wzrok na wspaniałe monastery.

Nie zachwyca się nimi, bo jak notuje „odpowiedzialny za rzeź w Srebrenicy Ratko Mladić ukrywa się pod habitami mniszek jednej z pobliskich cerkiewek”. Bora Ćosić nieustannie porównuje świat dzisiejszych Bałkanów z krajem swojego dzieciństwa, w którym Chorwaci, Serbowie, Muzułmanie i Słoweńcy wspólne tańczyli kolo. Jeżdżąc po krętych, dziurawych drogach byłej Jugosławii, łapie się za głowę: co się tu właściwie stało?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza