Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Francja święta i nieświęta

Książka Aleksandra Halla Francja i wielcy Francuzi jest próbą syntezy dziejów Francji, a zarazem bardzo osobistą refleksją na temat losów niezwykłych Francuzów.

Na ponad tysiącu stronach Hall prowadzi nas przez dzieje Francji. Za przewodników służą mu wielkie postacie: królowie, wodzowie, politycy, święci, ale czasem i szubrawcy. Rozpoczyna na Karolu Wielkim, kończy na wybranym niedawno prezydencie Nicolasie Sarkozym.

Od czasu historii Francji napisanej w latach 70. przez prof. Jana Baszkiewicza nie było na naszym rynku opowieści równie bogatej w fakty, anegdoty, refleksję o kraju, z którym przez stulecia tak często byliśmy w serdecznych aliansach. Zresztą na wątki polskie Hall także zwraca uwagę, jeśli występują w biografiach jego bohaterów. Zastanawia się także, jaka jest recepcja tych postaci przez współczesnych.

Co ważne, po raz pierwszy w tego typu syntezie, autor odchodzi od marksistowskiej terminologii i metodologii, która w czasach PRL zdominowała publikacje nawet wybitnych historyków. Hall jest przecież politykiem, który starał się reaktywować nowoczesną interpretację myśli narodowej i konserwatywnej. Dlatego w prezentowanych ocenach uwzględnia nie tylko wymiar polityczny, ale także moralny aktywności swoich bohaterów.

Pyta się, jakie miejsce w ich działaniach zajmowała wiara, osobista prawość lub słabość czy podłość. Ceni polityków skutecznych, ale pyta również, jak wypadła ich konfrontacja z ideałem chrześcijańskiego władcy. Książka Halla, owoc fascynacji autora historią i Francją, jest dziełem skłaniającym do niespiesznej lektury, myślenia i zadumy nad rolą jednostki w historii, a także znaczeniem rewolucyjnych przemian w dziejach każdego narodu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego