Nowy numer 17/2024 Archiwum

Niepoprawny moralista

Wojna i pokój, demokracja, autorytety, polityczna poprawność, etyka pracy, bezrobocie, sprawiedliwość i miłosierdzie, wychowanie, moralność a media, polska religijność, Kościół domowy, modyfikacje genetyczne – te zagadnienia, budzące nieraz wiele kontrowersji, wyznaczają kolejne rozdziały książki Polska moralność społeczna.

Publikacja jest zbiorem rozmów, jakie z wybitnym moralistą ks. prof. Januszem Nagórnym przeprowadzili ks. Robert Nęcek i ks. Piotr Gąsior. Rozmówcy nie stronią od podejmowania trudnych kwestii, a odpowiedzi ks. Nagórnego cechuje wyjątkowa celność. Krótkie, niemal aforystyczne formuły dotykają istoty rzeczy, choć stawiane tezy bywają niepopularne.

W czasach kultu demokracji ksiądz profesor ostrzega, że „demokracja bez wartości, bez odniesienia do prawdy o człowieku, przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Polityczna poprawność to dla niego „grzeczna nazwa cenzury politycznej”, wychowanie bezstresowe jest „obniżaniem poprzeczki”, a ubóstwiana dziś tolerancja – „najniższym szczeblem miłości bliźniego”.

Książkę można potraktować jako rodzaj duchowego testamentu zmarłego przed rokiem profesora teologii moralnej. Rozmowy poprzedza zresztą rozdział tak właśnie zatytułowany – „Testament duchowy”. Ks. Nagórny pisze w nim o tym, jak rodziło się jego powołanie i wyznaje, jak od niego uciekał.

Przyznaje się też, że czasami jego wiara słabła. „W takich momentach pragnąłem całkowicie zawierzyć nieomylnemu nauczaniu Kościoła” – pisze kapłan. Miłość do Kościoła przebija z wielu stron omawianej książki. Sprawia, że czyta się ją nie jak rozważania teoretyka, ale jak wyznanie wiarygodnego świadka. Ten świadek stawia wymagania, i to właśnie pociąga.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego