Nowy numer 13/2024 Archiwum

Koń trojański

Wyszli na scenę toruńskiego Song of Songs odziani w jasne, lniane koszule i słomkowe kapelusze i zaserwowali publiczności porywający tygiel rocka i pieśni zielonych ukraińskich stepów.

Powiało świeżością, a tłum pod sceną zafalował. Voanerges (czyli Synowie Gromu) to pięciu muzyków z Ukrainy. Grają od ośmiu lat, a ich muzyka jest połączeniem tradycyjnych pieśni znad Dniepru i rocka. Nie znajdziemy zadziorności i dynamiki utworów The Ukrainians, piosenki są bardziej wyciszone i stonowane.
Kapela gra na ukraińskich instrumentach ludowych: zozulce (rodzaju okaryny), fujarce, zwanej sopiłką, drymbie i karpackich trombitach.

Nagrali dotąd trzy albumy. – Poszliśmy w stronę muzyki ludowej, bo ją kochamy. To są nasze korzenie. Teksty zespołu opartesą w większości na poezji ukraińskiej. Śpiewamy m.in. wiersze Tarasa Szewczenki.

Gramy wszędzie: w klubach, na wielkich festiwalach i na kameralnych koncertach – opowiada zespół w najnowszym wydaniu internetowego magazynu ruah.pl – Nigdy nie mówimy, że jesteśmy grupą chrześcijańską, ale że jesteśmy zespołem, który reprezentuje tradycję kulturową, duchową, historyczną naszego kraju. To, co kryje się w środku, jest do odkrycia. Jesteśmy jak koń trojański...

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza