Nowy numer 13/2024 Archiwum

Stan Kościoła w Polsce

Stan Kościoła w Polsce - Debata GN Co jest siłą, a co słabością polskiego Kościoła? Co trzeba zmienić, aby przeciwstawić się negatywnym zjawiskom, a co dobrego rozwijać? „Gość Niedzielny” otwiera debatę na temat stanu Kościoła katolickiego w Polsce.

Co jest siłą, a co słabością polskiego Kościoła? Co trzeba zmienić, aby przeciwstawić się negatywnym zjawiskom, a co dobrego rozwijać? „Gość Niedzielny” otwiera debatę na temat stanu Kościoła katolickiego w Polsce.

Gdy publikowane są wyniki badań socjologicznych pokazujące spadek któregoś ze wskaźników religijności, media często ogłaszają kryzys Kościoła. Publicyści stawiają różne tezy na temat jego słabych stron, na przykład o braku wyrazistych świadków wiary. Z drugiej strony pojawiają się mocne głosy broniące go, które wskazują, że na tle Europy jesteśmy jednym z najbardziej katolickich narodów, o największej liczbie powołań.

Kto w tej dyskusji ma rację? Co jest siłą, a co słabością naszego Kościoła? Co trzeba zmienić, aby przeciwstawić się negatywnym zjawiskom, a co dobrego rozwijać? Do dyskusji na te tematy zaprosiliśmy publicystów katolickich, którzy patrzą na Kościół z różnych perspektyw i wrażliwości.

Przyszłość zależy od nas
mówi Ewa K. Czaczkowska

Trzeba przemyśleć model pracy parafii, tak by stała się ona prawdziwą wspólnotą wiernych. To, czy będziemy społeczeństwem otwartym na Boga, jest kwestią wyboru. Musimy uwierzyć, że możemy być i religijni, i nowocześni :.


Kościół na zakręcie
mówi Szymon Hołownia

Kościół w Polsce znajduje się na zakręcie; jeśli nie wyznaczy nowych perspektyw, jego podróż może skończyć się tragicznie. Należy porzucić mrzonki o „Kościele centralnym”, na rzecz budowania Kościoła lokalnego. :.


Brakuje nam świętości
mówi Marek Zając

nie ma sensu rozstrzygać, czy Kościół jest w kryzysie, czy ma się dobrze. Należy pracować tak, jakby kryzys istniał. Według publicysty, dziś w Kościele w Polsce najbardziej potrzebna jest codzienna, zwykła świętość. :.


Bitwa o młodzież
mówi Grzegorz Górny

Polska podlega laicyzacji podobnie jak inne państwa. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży, która bardzo słabo zna wiarę. Nadzieją są ruchy i wspólnoty katolickie. :.


Błogosławiony kryzys
mówi Zbigniew Nosowski

Kościół w Polsce nie przeżywa kryzysu w sensie socjologicznym, ale niepokoją zjawiska w jego wymiarze duchowym. Nosowski wskazuje na niebezpieczeństwo przekonania, że jesteśmy narodem wyjątkowym, więc nie trzeba niczego zmieniać. :.


Potrzeba zdrowej doktryny
mówi Jan Maria Jackowski

Kościół w Polsce nie przeżywa kryzysu, natomiast istnieje kryzys wiary wielu ludzi. Jackowski przestrzega przed rozmyciem prawdziwej wiary w kompromisach. :.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy