Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nieustannie do źródła

Dużo się ostatnio mówi i pisze o Kościele, przede wszystkim w mediach niekoniecznie mu przychylnych. „Jakaś wyrwa po Kościele pozostała, nawet jeśli buńczucznie temu zaprzeczamy” – stwierdził Marcin Matczak w „Gazecie Wyborczej” („Ateiści też chcą do nieba” – to kolejny tytuł z tego samego numeru).

Trudno się nie domyślić, że chodzi o to, iż Kościół jakoś tam istnieć przestał (skoro jest po nim wyrwa) albo zasadniczo zmienił sposób egzystowania, oraz że tęsknotę za transcendencją przeżywać można na wiele różnych sposobów, również będąc osobą niewierzącą. Częściowo to prawda, bo i oblicze Kościoła w trzeciej dekadzie XXI wieku jest inne, zwłaszcza tego nad Wisłą, i wewnętrzne otwarcie każdego człowieka na inne wymiary niż tylko materialny i empirycznie sprawdzalny znane jest od wieków. Nihil novi. Niepokojące jest jednak to, że w środowiskach kościelnych przejmujemy, jak się wydaje, tę retorykę, której główny akcent położony jest przede wszystkim na (szeroko pojęty) kryzys, zamiast na fakt, że wiara w Kościół to coś zasadniczo odmiennego od poglądów na jego temat, zwłaszcza na jego hic et nunc, tu i teraz, rozumiane docześnie i bardzo wyrywkowo.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka