Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Aresztowanie dowódcy UCK

Kosowo. Międzynarodowa policja działająca w Kosowie w ramach unijnej misji EULEX aresztowała Sabita Geci. To jeden z dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK).

Geci jest podejrzewany o dokonywanie w latach 1998–1999 egzekucji na uprowadzonych Serbach w bazie wojskowej UCK w Kukesz na północy Albanii. Serbska prokuratura wojskowa, która również prowadzi dochodzenie w sprawie Geci, oskarża go też o handel organami, które ponoć amputowane były serbskim jeńcom.

Większość albańskich mieszkańców Kosowa traktuje Geci jak bohatera narodowego. Aresztowanie jednego z dowódców UCK to sygnał dla społeczności międzynarodowej, oswojonej z informacjami o serbskich zbrodniach wojennych.

O tym, że krew na rękach mają również Muzułmanie z Bośni czy albańscy muzułmanie z Kosowa, nie wie ciągle wiele osób. Tymczasem dawny przywódca partyzantów z UCK, Hashim Thaci, jest obecnie premierem oderwanego od Serbii Kosowa, uznanego przez większość krajów zachodnich.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny