Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Katolicy w Kosowie wychodzą z krypty

Kosowo. Coraz więcej rodzin w Kosowie przyznaje się otwarcie do swoich katolickich korzeni. Informacje o tym pojawiały się co jakiś czas w prasie zagranicznej.

Teraz „Gość Niedzielny” sprawdził sprawę na miejscu. Według ks. Shan Zefi’ego z Prizren, około 60 proc. mieszkańców kosowskich wiosek mogą stanowić kryptokatolicy. Na zewnątrz, wśród sąsiadów, są znani jako muzułmanie, w swoich domach zaś od wieków przechowują wiarę w Chrystusa. Ks. Zefi sam pochodzi z rodziny, która już na początku XX wieku wyszła z ukrycia. Wiele lat poświęcił badaniom na ten temat i wydał niedawno książkę, będącą pierwszym na świecie studium tego problemu. „Gość Niedzielny” jako pierwszy w Polsce dotarł do tej publikacji.

Dotarliśmy również m.in. do rodziny państwa Sopi w wiosce Lapushnik, która wraz innymi rodzinami przyjęła chrzest 26 grudnia ubiegłego roku. Z kolei w stolicy Kosowa, Prisztinie, trwają zaawansowane prace przy budowie katedry katolickiej, największej na Bałkanach. Prof. Muhamet Mala z uniwersytetu w Prisztinie powiedział „Gościowi”, że z pewnością znajdą się chętni, którzy nie pozostawią świątyni pustej. – To powrót kosowskich Albańczyków do źródła, jakim przez wieki był dla nas katolicyzm, katedra ma o tym przypominać – ocenia prof. Mala.

Oficjalnie 90 proc. kosowskich Albańczyków stanowią muzułmanie. Jednak przed podbiciem tych tere-nów przez Turków w XV wieku większość stanowili katolicy. Nowi władcy siłą narzucili islam. Wiele osób zachowało jednak w domach wiarę katolicką, przechodząc formalnie na islam z obawy przed dyskryminacją i prześladowaniami.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny