Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mistrzowie języka uhonorowani

Katowice. W Sali Koncertowej Akademii Muzycznej rozdano tytuły Ambasadorów Polszczyzny. To pierwsza edycja nagrody, której pomysłodawcą jest Rada Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk.

Przedsięwzięciu patronuje Senat RP. Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok, witając gości, podkreślił, że pierwsza gala odbywa się na Śląsku, którego mieszkańcy mimo wieków pozostawania poza macierzą pozostali przywiązani do polskiej mowy. Tytuły zostały przyznane w kilku kategoriach. Abp Tadeusz Gocłowski otrzymał tytuł „Ambasadora Polszczyzny w Mowie”. „Ambasadorem Polszczyzny w Piśmie” został profesor Andrzej Szczeklik – lekarz, pisarz, eseista.

Tytułem „Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju” uhonorowano doktor Annę Barańczak, która wykłada język polski na Uniwersytecie Harvarda. Tytuł „Młodego Ambasadora Polszczyzny” otrzymał redaktor Bartłomiej Chaciński, dziennikarz, publicysta, zajmujący się współczesnym językiem młodzieżowym. „Ambasadorem Polszczyzny Regionalnej” została profesor Uniwersytetu Opolskiego Dorota Simonides, badaczka kultury i języka Śląska. Tytuł „Wielkiego Ambasadora Polszczyzny” przyznano Tadeuszowi Konwickiemu. Pochodzący z Wilna wybitny pisarz dziękując za wyróżnienie, powiedział, że kłania się Śląskowi, gdzie został przyjęty w 1945 roku. Pozostali nominowani otrzymali tytuł honorowych „Ambasadorów Polszczyzny”.

Wśród nich najbardziej egzotyczną postacią była profesor Yi Lijun, tłumaczka literatury polskiej na Uniwersytecie w Pekinie, która przełożyła na chiński między innymi „Pana Tadeusza” i ponad 60 innych dzieł polskiej literatury. „Moja miłość do Polski zaczęła się, kiedy miałam pięć lat. Wtedy usłyszałam o wielkim astronomie Koperniku. Pierwszym polskim utworem, który poznałam, była »Oda do młodości« ” – wyznała w kuluarach profesor z Pekinu. Uroczystość zakończyła się koncertem pieśni polskich w wykonaniu Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W gali wziął udział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz wicemarszałek Krystyna Bochenek, która od lat zajmuje się promowaniem pięknej polszczyzny.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy