Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przeciw stereotypom

Muzułmanie są za pokojem. Jesteśmy zjednoczeni w walce z terroryzmem. Nasze myśli i modlitwy są przy ofiarach”.

Taki transparent wisiał po zamachach w Londynie, w lipcu 2005 r. Mieszkałem tam wtedy w zdominowanej przez wyznawców islamu dzielnicy. Ani razu jednak nie przyszło mi na myśl, żeby o zbrodnię w metrze oskarżać wszystkich muzułmanów. Niestety, grzeszymy często krzywdzącym uproszczeniem, widząc w każdym z muzułmanów terrorystę.

Dobrze zatem, że ktoś zajął się sprawdzeniem, co myśli przeciętny muzułmanin. Stereotypy zresztą żyją po obu stronach. Niedawno w Damaszku rozmawiałem z młodym muzułmaninem. Z wypiekami na twarzy słuchał o tym, że Bóg kocha każdego człowieka.

– Muzułmanina też? – był wyraźnie zaskoczony, że chrześcijaństwo nie odrzuca nikogo. Jemu nasza religia kojarzyła się tylko z krucjatami i… prezydentem Bushem. Nam też islam kojarzy się często z terrorem i radykalnymi przywódcami.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny