Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Śmierć politycznie wykorzystywana

Samobójstwo Barbary Blidy jest nie tylko tragedią jej i rodziny. Była osobą powszechnie znaną oraz bardzo wpływową na Śląsku.

Jest rzeczą oczywistą, że wszystko w tej sprawie musi być wyjaśnione. Można zrozumieć głosy opozycji, domagające się szczegółowych wyjaśnień. Zwłaszcza że informacje o okolicznościach tragedii były początkowo niejasne i budziły wątpliwości. Trudno jednak akceptować próby politycznego wykorzystania tej śmierci. W czasie debaty sejmowej nie brakowało głosów emocjonalnych, ale i demagogicznych, oskarżających rząd nieomal o zabicie Blidy.

Niewątpliwie ABW działała nieprofesjonalnie. Wiedziano, że w domu Blidów jest broń i należało od jej zabezpieczenia rozpocząć wszystkie czynności. Jednocześnie trzeba zauważyć, że gdyby funkcjonariusze ABW chcieli zachowywać się zgodzie z regułami, ich działanie byłoby znacznie bardziej stanowcze. Blida byłaby skuta, a funkcjonariuszka musiałaby jej towarzyszyć nawet w toalecie.

Gdyby tak postępowano, opinia publiczna miałaby pretensje o brutalność interwencji i poniżanie godności zatrzymanej. W tym kontekście warto przemyśleć także sposób relacjonowania takich wydarzeń w mediach. Polityka w kajdankach chętnie pokażą w każdej stacji. W oczach opinii publicznej jest on skazany, choć proces ma dopiero się rozpocząć. To zła praktyka. Nawet surowe egzekwowanie prawa nie powinno być częścią medialnego cyrku.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego