Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ogrody dla zmysłów

Poza relaksem i przyjemnością przebywania na świeżym powietrzu w ogrodach sensorycznych natury można doświadczać wszystkimi zmysłami. Takie miejsca powstają również po to, aby wspierać osoby z dysfunkcjami.

Pozornie nie różnią się bardzo od tradycyjnych ogrodów, pełnych kwiatów, ziół, krzewów ozdobnych i drzew. Ogrody sensoryczne, coraz bardziej popularne w Polsce, poza funkcjami czysto estetycznymi, spełniają też funkcje terapeutyczne. W jaki sposób? Poprzez działanie na zmysły wzroku, smaku, węchu, słuchu i dotyku. Dzięki specjalnie zaprojektowanym obszarom przynoszą korzyści wszystkim poszukującym nowych doznań w naturalnym środowisku.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek