Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rozpoczął się Impuls - Forum świeckich w Kościele

Świeccy i duchowni, przedstawiciele różnych środowisk, spotkali się na Jasnej Górze, aby rozmawiać o Kościele i włączyć się w proces synodalny.

Impuls jest wydarzeniem, które ma łączyć, pomóc nam się spotkać w dialogu, słuchaniu siebie nawzajem - mówi prof. Aleksander Bańka, jeden z organizatorów wydarzenia. - Spotykają się tutaj różne środowiska kościelne, ścierają się różne poglądy. Od początku widzimy, że na forum przyjechali ludzie, którzy mają różne wizje Kościoła. Mam nadzieję, że słuchanie się wzajemnie i dialog doprowadzi nas do wzajemnego inspirowania się do zmian, które będą prowadzić do wzrostu Kościoła. Wierzę, że Impuls będzie dobrym impulsem i wpisze się w proces synodalny, szukania nowych, wspólnych dróg duszpasterstwa - dodał.

Forum świeckich w Kościele „Impuls” rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem  bp. Adriana Galbasa SAC. Później, otwierając trzydniowe forum w Sali Papieskiej, biskup pomocniczy diecezji ełckiej zwrócił uwagę na słownikowe znaczenie słowa impuls – to „coś, co pobudza do działania”.

– Św. Paweł mówił, że przemija postać tego świata. Na naszych oczach bardzo gwałtownie przemija także postać Kościoła katolickiego w Polsce, ta postać, którą znamy, do której jesteśmy przyzwyczajeni. U niektórych to rodzi frustrację, u niektórych smutek czy zdziwienie, a u jeszcze innych impuls do działania – powiedział bp Galbas.

Wykład otwierający wygłosił ks. dr Grzegorz Strzelczyk, który nakreślił teologiczne podstawy roli świeckich w Kościele. - Świecki to człowiek, który jest wierzący i przyjął sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. Chrześcijanin jest w punkcie wyjścia świeckim - święcenia kapłańskie czy konsekracja to wtórna tożsamość - przypomniał. 

– Klerykalizm bierze się z odwrócenia porządku służenia i godności – zwrócił uwagę. Próbę powrotu do właściwego porządku, jak zauważa ks. Strzelczyk, można znaleźć w tekście adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Pastores Dabo Voris” (O formacji kapłanów we współczesnym świecie) z 1992 r.: „Podczas swej ziemskiej misji Jezus gromadzi wokół siebie uczniów, aby służyli temu powszechnemu kapłaństwu Nowego Przymierza, a osobno, mocą swego autorytetu powołuje i ustanawia Dwunastu, »aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki, i by mieli władzę wypędzać złe duchy« (Mk 3, 14-15)”. – Wszystkie obrazy Kościoła, jakie widzimy w Nowym Testamencie, jak winnica czy owczarnia, nie przekazują struktury kościelnej, lecz mówią o podstawowej tożsamości chrześcijańskiej. Wierność Nowemu Testamentowi polega na takim myśleniu, że jesteśmy wspólnotą uczniów Chrystusa – zwraca uwagę teolog.

Zapytany o to, w jaką stronę pójdzie Kościół, powiedział, że jest ostrożny w przewidywaniu przyszłości, gdyż wiele zależy od kulturowych uwarunkowań, które zmieniają się z ogromną prędkością. – Na pewno trzeba spróbować porozmawiać o jakości naszej rozmowy – przyznał, nawiązując do wskazówek papieża Franciszka. – Jeśli uda się w Polsce ta rozmowa, będziemy mogli spać spokojnie – dodał.

Impuls to nie tylko wykłady, ale - co podkreślają organizatorzy - także szansa na spotkanie. - Cieszę się, że w czasie tego wydarzenia mamy przestrzeń na budowanie relacji, prowadzenie dobrych rozmów. Ich punktem wyjścia są konkretne, teologiczne treści, które pokazują, na czym polega podmiotowość świeckich w Kościele i dlaczego jest ważne, abyśmy ją odzyskiwali - mówi prof. Bańka. 

Podczas trzydniowego forum, które odbywa się pod patronatem Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, odbywają się wykłady i debaty, jest też czas na wspólną modlitwę. "O Kościele bez znieczulenia" - pod takim hasłem debatować będą biskupi: bp Adrian Galbas, bp Artur Ważny i bp Andrzej Przybylski. Tomasz Terlikowski, Judyta Syrek i Zbigniew Nosowski wezmą udział w panelu dyskusyjnym „Polska droga eklezjalna – prognozy, zagrożenia, nadzieje”, a s. Bogna Młynarz, Monika Szymaszek i Weronika Kostrzewa w panelu „Kościół jest kobietą”. O. Wit Chlondowski OFM wyjaśni, jak powinna wyglądać duszpasterska troska o osoby homoseksualne, a Michał Jeleń podzieli się pomysłami, jak pomóc nastolatkom rozpalić życie wiary. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy