Nowy numer 13/2024 Archiwum

W najnowszym Gościu: Pat graniczny

Przyglądamy się jak naprawdę wygląda sytuacja przy granicy Polski i Białorusi

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 35
Gość Niedzielny

A także:

Gość Niedzielny: Pat graniczny [Szymon Babuchowski] Pomagamy potrzebującym [Bogumił Łozinski]

Tematem najnowszego numeru „Gościa” jest problem imigrantów, koczujących od kilku tygodni na granicy polsko-białoruskiej. Szymon Babuchowski był w Usnarzu Górnym i rozmawiał z mieszkańcami, lokalnymi władzami i wolontariuszami organizacji pozarządowych. Bogumił Łoziński w rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem pyta o prawne możliwości udzielenia pomocy uchodźcom, koczującym na granicy. „Czym innym jest pomaganie ludziom w potrzebie (przecież sami sprowadziliśmy do Polski osoby, których życie mogło być zagrożone), a czym innym działania hybrydowe reżimu w Mińsku. W Polsce mieszka wielu obcokrajowców i jeśli tylko przestrzegają polskiego prawa i naszych zasad – mogą tutaj bezpiecznie funkcjonować. W naszej postawie wobec migrantów w Usnarzu Dolnym chodzi o to, aby nie pozwolić Łukaszence destabilizować granic i nie zachęcać innych do ich nielegalnego przekraczania” – wyjaśnia wiceminister.

 

Gość Niedzielny: Eucharystia ocali świat [Franciszek Kucharczak]

W niedzielę 5 września w Budapeszcie rozpocznie się Światowy Kongres Eucharystyczny, który potrwa do 12 września. Jego hasłem jest fragment Psalmu 8: „W Tobie są wszystkie me źródła”. Kongres miał się odbyć rok temu, ale plany pokrzyżowała pandemia. Jeszcze przed decyzją papieża o przesunięciu wydarzenia o rok, swój udział zgłosiło przeszło 60 tys. osób z całego świata. Franciszek Kucharczak przytacza historię Kongresów Eucharystycznych i wyjaśnia, jakie jest ich znaczenie. „Dziwna rzecz – w czasach, gdy wiara wydaje się wygasać, narasta pragnienie Eucharystii. Nie tylko w Polsce przybywa tych, którzy chcą Jezusa przyjmować i Go adorować, często kosztem snu i wypoczynku, nieraz w niewygodzie i w zmęczeniu, niezależnie od pory dnia i nocy” – zauważa autor.

 

Gość Niedzielny: Miasto pełne Boga [Jacek Dziedzina]

Zbliża się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”, który w tym roku organizowany jest w Łodzi. Z tej okazji Jacek Dziedzina rozmawia z o. Remigiuszem Recławem SJ, duszpasterzem łódzkiej wspólnoty „Mocni w Duchu” o tym, jaka jest specyfika ewangelizacji dużych miast. „Potrzebujemy odskoczni, dlatego jeździmy na wakacje. Duchowo też potrzebujemy odskoczni. Ale człowiek, który umie odpoczywać tylko w oderwaniu od swojej codzienności, będzie cierpiał całe życie. Naszym zadaniem jest nauczyć się karmić Bogiem w życiu, które mamy na co dzień, także w wielkim mieście. Trzeba umieć znajdować sobie pustynię w mieście, miejsce spotkania z Bogiem” – przypomina o. Recław.

 

Gość Niedzielny: Szkoła kształtuje cnoty [Bogumił Łoziński]

O kształtowaniu cnót w szkole, niebezpieczeństwie demoralizacji przez ideologię gender oraz szczepieniu dzieci i nauczycieli Bogumił Łoziński rozmawia z ministrem edukacji i nauki dr hab. Przemysławem Czarnkiem. „Ministerstwo nie przewiduje obowiązkowych szczepień dla nauczycieli, tym bardziej że około 80 proc. z nich już to zrobiło, i to dwoma dawkami. Będziemy zachęcać pozostałych, ale obowiązku nie wprowadzamy. Gdyby inne grupy społeczne wykazały się taką odpowiedzialnością w walce z pandemią jak nauczyciele, to dziś problem koronawirusa mielibyśmy z głowy” – mówi minister, zapytany o to, czy rząd planuje wprowadzić obowiązek szczepień dla pracowników szkół.

 

Gość Niedzielny: Kiedyś tam wrócimy [Beata Zajączkowska], Zabić krzyżowca [Jakub Jałowiczor]

W nowym „Gościu” analizujemy sytuację chrześcijan w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Jakub Jałowiczor przypomina historię obecności chrześcijaństwa w Afganistanie i tłumaczy, jak ogłoszenie kraju emiratem wpłynie na życie wyznawców Chrystusa. Beata Zajączkowska zauważa, że w Afganistanie nie ma już ani jednego kapłana i żadnej siostry zakonnej. Trzech księży i osiem sióstr zakonnych zostało ewakuowanych. „Minione lata to był bardzo trudny czas, ani na chwilę nie zrezygnowaliśmy jednak z misji miłosierdzia. Uczyniliśmy wiele dobra w dziedzinie edukacji, ochrony zdrowia i wsparcia najuboższych. Z wielkim smutkiem opuszczaliśmy Kabul. Wierzymy, że talibowie pozwolą nam wrócić” – cytuje ks. Giovanniego Scalese, włoskiego misjonarza, który jest przełożonym misji katolickiej w tym kraju.

 

Gość Niedzielny: Odzyskałam smak [Marcin Jakimowicz]

Marcin Jakimowicz przytacza świadectwo Marii Kudełki-Gonet, która dzieli się historią swojej walki z depresją. „Moje wielkie „depresyjne” odkrycie? Nasze doświadczenia nas nie definiują. Można być wierzącym, praktykującym katolikiem i mieć depresję. Doświadczenia mnie ukształtowały, to jasne, ale nie są rdzeniem mojej tożsamości. One nie definiują tego, kim jestem! Nie muszę już udawać” – przytacza słowa bohaterki. Rozmawia też z prof. Ireną Krupką – Matuszczyk, specjalistą psychiatrą i seksuologiem o możliwościach leczenia depresji. „Wielu nie potrafi dostrzec i zrozumieć tego, że depresja całkowicie paraliżuje człowieka. To smutek wszechobecny w każdym naszym działaniu. Zamiast wysyłać w trybie rozkazującym polecenia: „Zrób coś ze sobą!”, spytajmy z empatią: „Jak się czujesz?”. Zamiast: „Idź na spacer!” – „Czy mogę z tobą pójść na spacer?”” – podkreśla lekarka.

 

Gość Niedzielny: Trzy kolory: różowy [Agnieszka Huf, Henryk Przondziono]

W nyskim klasztorze modli się trzynaście sióstr w charakterystycznych, różowych habitach. To Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji – zgromadzenie, którego szczególnym zadaniem jest otaczanie modlitwą misjonarzy i misjonarek, pracujących na całym świecie. Agnieszka Huf i Henryk Przondziono podglądają codzienność sióstr i sprawdzają, czy w zakonie klauzurowym jest miejsce na radość.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy